Підсумки торгів природним газом на Українській енергетичній біржі за 2017 рік

Українська енергетична біржа (УЕБ) є головним торговим майданчиком біржового ринку природного газу в Україні. У 2017 році її команда активно працювала над своєю головною місією – створення надійного, прозорого та ефективного механізму ринкової торгівлі енергоносіями (у т.ч. природним газом) в Україні з урахуванням специфіки та особливостей країни, а також підвищення енергетичної безпеки.
Протягом 2017 року на УЕБ було укладено більше 500 угод купівлі-продажу природного газу на майже 139 млн.куб.м., що в грошовому еквіваленті становить більше 1 млрд.грн. За умовами 96 % даних угод планові або фактичні обсяги газу передавалися на віртуальній торговій точці (VTP, тобто «у трубі»), натомість 4% усіх укладених угод стосувалися передачі газу, що знаходиться в підземному сховищі газу (ПСГ) ПАТ «УКРТРАНСГАЗ».

Купівля-продаж природного газу на VTP
Загальні обсяги торгів газом на VTP наочно представлені на рис.1.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис.1. Обсяги укладених угод на УЕБ в секції природного газу ресурсу 2017 року

Протягом 2017р. природний газ на VTP ресурсу минулого року реалізовували наступні газовидобуваючі компанії та газотрейдери:
• Спільне підприємство «Полтавська газонафтова компанія» (ПГНК);
• ТОВ «Енерго-сервісна компанія «Еско-Північ»;
• ТОВ «Інол Енерджі»;
• ТОВ «Крафт Енерджи»;
• ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»;
• ТОВ «Стрийнафтогаз»;
• ТОВ «Газова компанія «Український Енергетичний Альянс».
Окрім цього, на УЕБ заявки на продаж природного газу на VTP також подавали інші компанії, проте з різних причин їх торги були відмінені або не мали жодних укладених угод. У 2017 році так і не вдалося отримати статус біржового продавця природного газу на VTP наступним газотрейдерам:
• ТОВ «Енерджі Трейд Груп» (1 млн.куб.м. ресурсу лютого 2017р.);
• ТОВ «Євроенергогаз» (400 тис.куб.м. ресурсу червня 2017р.);
• ТОВ «МЕТ Україна» (1 млн.куб.м. ресурсу серпня 2017р.);
• ТОВ «Євроенерготрейд» (2 млн.куб.м. ресурсу листопада 2017р.);
• ТОВ «ПК «Енергетичні Ресурси України» (100 тис.куб.м. грудня 2017р.);
• ТОВ «Газенергопостач» (1 млн.куб.м. ресурсу січня 2018р.).
Структура укладених на УЕБ угод купівлі-продажу природного газу на VTP у розрізі продавців представлена на рис.2.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис.2. Структура укладених угод щодо природного газу ресурсу 2017 року на УЕБ в розрізі продавців

Головним і беззаперечним маркетмейкером біржового ринку природного газу є «ПГНК». Вона й провела перші в історії України біржові електронні торги природним газом 17 січня 2017 р., на яких було реалізовано 1,1 млн.куб.м. ресурсу лютого 2017р. До речі, в січні 2017р. було проведено лише дві торгові сесії, на обох із яких було реалізовано ресурс саме «ПГНК». Також «ПГНК» першою провела торги природним газом на умовах форвардів: 27 квітня 2017 р. було реалізовано весь запланований обсяг у 2 млн.куб.м. газу ресурсу червня-вересня 2017р.На даний момент це єдиний випадок торгівлі форвардами на природний газ в Україні.
Компанією, що вийшла на біржовий ринок природного газу другою після «ПГНК», стала «Інол Енерджі». 6 лютого 2017р. їй вдалося реалізувати 1,1 млн.куб.м. ресурсу лютого 2017р. Натомість усі наступні торги даного газотрейдера виявилися безрезультатними. Останній раз компанія «Інол Енерджі» оголошувала про свої торги в березні 2017р.
Третім до секції природного газу на УЕБ у травні 2017р. вийшов «Крафт Енерджи». Протягом 2017р. даний газотрейдер провів торги більше 30 разів, однак лише 6 з них мали певну кількість укладених угод.
Також у травні 2017р. стартували торги природним газом ресурсу відомої газовидобувної компанії «Еско-Північ». За 2017 рік вона встигла провести торги 5 разів, причому всі вони мали укладені угоди на постачання газу.
Улітку 2017р. проводила торги ще одна відома газовидобувна компанія «Укрнафтобуріння» (із заявлених 3 млн.куб.м. ресурсу серпня було реалізовано 1 млн.куб.м.). Після цього їй вдалося ще продати лише 800 тис.куб.м. ресурсу жовтня з 10 млн.куб.м. запланованих.
У жовтні 2017р. розпочав біржову діяльність «Український Енергетичний Альянс» та «Стрийнафтогаз». За 2017 рік їх доробок як продавців природного газу на УЕБ становить 4,8 млн.куб.м. та 400 тис.куб.м. відповідно.
Говорячи про передачу природного газу на VTP, варто згадати, що двічі наприкінці 2017 року на УЕБ здійснювалася закупівля державним підприємством «Укрспирт». У листопаді він закупив 7,2 млн.куб.м. газу на грудень 2017р., а в грудні 2017р. – 770 тис.куб.м. газу на січень 2018р.

Купівля-продаж природного газу у ПСГ
Кількість та обсяг укладених угод щодо передачі природного газу в ПСГ є значно меншими в порівнянні з угодами VTP, проте вони все ж таки мали місце на УЕБ. Газ у ПСГ почали продавати наприкінці 2017 року наступні учасники ринку:
• «МЕТ Україна». У 2017р. компанія виставляла ресурс ПСГ один раз у листопаді (із заявлених 30 лотів по 100тис.куб.м. було продано всього 1 лот) та двічі в грудні (угод не було).
• «ПГНК». Торги газом у ПСГ компанія провела лише 14 грудня 2017р. Тоді із заявлених 3 млн.куб.м. було продано рівно дві третини (2 млн.куб.м.).
• «Крафт Енерджи». Торги газом у ПСГ оголошувалися 4 рази потягом грудня 2017р., однак жодної угоди так і не було укладено.
• «Український Енергетичний Альянс». Компанія лише одного разу намагалася продати газ у ПСГ (1 млн.куб.м.), однак жодного покупця на біржовому ринку не виявилося.

Загальні підсумки
Протягом 2017 року було проведено більше 120 торгів в секції природного газу. Динаміка кількості та структура проведених торгів у розрізі їх організаторів представлена на рис.3. Усі враховані торги були заявлені на продаж наявного ресурсу (VTP або ПСГ), лише ДП «Укрспирт» проводило торги на купівлю газу на VTP для власних потреб.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис.3. Кількість та структура (у розрізі організаторів) проведених торгів природним газом на УЕБ у 2017р.

Порівнюючи рис. 2 та рис.3 можна зробити висновок, що більша кількість проведених торгів не означає більші обсяги фактично реалізованого природного газу. У деяких газотрейдерських компаній, які оголошували про значно більшу кількість торгів у порівнянні з іншими, далеко не всі торгові сесії завершувалися хоча б однією укладеною угодою. Натомість відомим і надійним газовидобуваючим компаніям, які мали меншу кількість торгових сесій на УЕБ протягом 2017р., вдавалося продати якщо не весь запланований обсяг, то більшу його частину. Планові та фактичні обсяги купівлі-продажу природного газу на УЕБ протягом 2017р. зображені на рис.4.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис.4. Планові та фактичні обсяги реалізації природного газу ресурсу 2017р. та ПСГ на УЕБ протягом 2017р.

За допомогою таблиці можна дізнатися, яка частина запланованого обсягу природного газу ресурсу минулого року та в ПСГ була продана (закуплена – у випадку ДП «Укрспирт») на УЕБ організаторами торгових сесій.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Введення процедури «compliance»
Відомі газотрейдери та газовидобуваючі компанії, які виставляють на продаж свій ресурс на УЕБ, турбуються про репутацію своїх потенційних покупців. У зв’язку з цим деякі з них ввели вимогу проходження їх процедури «compliance» (перевірка відповідності контрагента внутрішнім положенням та нормам компанії) всіма бажаючими придбати у них ресурс природного газу. Улітку 2017 свої вимоги щодо «compliance» оголосила «МЕТ Україна», а восени 2017 це зробила «ПГНК». Тож наразі всі їх потенційні покупці напередодні торгів мають подати їм пакет необхідних документів та дочекатися відповіді, аби угоду було дійсно реалізовано.

Минулий рік став стартовим в історії біржової торгівлі природним газом в Україні. Маємо надію, що в новому 2018 році обсяги торгів енергоносіями набудуть більших масштабів, біржова ціна природного газу стане індикатором вітчизняного ринку, а серед його учасників з’являться нові надійні та конкурентоздатні постачальники.