Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за БЕРЕЗЕНЬ 2021 року

Торги на Українській енергетичній біржі в березні зафіксували новий історичний максимум за обсягами реалізації природного газу як в грошовому, так і в натуральному вимірах. Досить помірний показник в 648 угод забезпечив майже 600 млн.куб.м. законтрактованого природного газу на суму більше 4,5 млрд.грн (з ПДВ).

Провідну роль відіграла торгова система BETS, на якій було укладено переважну більшість угод. На Рис.1 видно, як стрімко злетіли обсяги реалізації газу в березні.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Вартість та обсяг реалізованого у березні в системі BETS газу синхронно зросли та перевищили аналогічні показники лютого в 3,36 рази кожний. Порівняння з березнем минулого року показує зростання обсягів в 1,77 рази та їх сумарної вартості в 2,79 рази.

За місяць укладено 544 угоди, що в 2,14 рази більше за лютневий показник. Крім того, це найбільша сумарна кількість місячних угод з початку 2021 року.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

Розподіл угод за величиною в березні відрізняється від лютневого. Доля дрібних угод (до 100 тис.куб.м. газу) зменшилась на 15,8 відсоткових пунктів (43% в лютому, 27,2% в березні). Відсоток середніх угод (від 100 до 1000 тис.куб.м.) майже не змінився – 24,2% проти 21,7% в лютому. А кількість крупних угод (більше 1000 тис.куб.м.) зросла з 35,3% до 48,6%. Переважну більшість крупних угод склали контракти на ресурс квітня.

Продаж газового ресурсу за післяплатою дещо здав позиції протягом березня. В лютому ресурс наступного місяця був на 96,47% проданий на умовах банківської гарантії. В березні тільки 57% ресурсу наступного місяця продавалось за післяплатою. Проте ресурс поточного місяця придбавали охочіше саме в таких спосіб. Про це каже порівняння 72% ресурсу лютого, які були продані впродовж лютого за банківськими гарантіями, та 86% ресурсу березня, реалізованого на таких само умовах в березні. Загалом на умовах відстроченої оплати в березні було законтрактовано близько 66% обсягів газу, в той час як в минуломі місяці цей показних сягав 92%.

Впродовж березня в системі BETS виставляли на торги ресурси одразу шести місяців, а також газ у ПСГ.

На відміну від попереднього місяця вартість титульного ресурсу в березні після нетривалого зниження впевнено рухалась вгору, повторюючи європейський тренд. На початку місяця угоди укладались за ціною близько 7 530 грн/1 тис.куб.м. на умовах післяплати (до 45 днів) та близько 7 100 грн/1 тис.куб.м. за передплачений ресурс. Вартість газу за післяплатою дещо “просіла” в першу декаду місяця, але потім підтримала тренд до підвищення ціни, фінішувавши на відмітці майже 7 800 грн/1 тис.куб.м. Передплачений ресурс додавав в ціні поступово та без відхилень, досягнувши наприкінці березня рівня 7 500-7 600 грн/1 тис.куб.м.

Всього в березні на BETS реалізовано 202,23 млн.куб.м. ресурсу березні сумарною вартістю 1,512 млрд.грн (з ПДВ) та середньозваженою ціною 7 479,05 грн/1 тис.куб.м. Всього в 2021 році було продано 343,194 млн.куб.м. ресурсу березня середньозваженою вартістю 7549,69 грн/1 тис.куб.м.

Ресурс квітня виставляли рідше за ресурс березня, але став лідером березня за обсягами та вартістю. Подано 130 заявок та укладено 136 угод загальною вартістю 2 841,02 млн.грн (з ПДВ). Сумарний обсяг реалізації ресурсу квітня склав 365,81 млн.куб.м.

Ціна на ресурс квітня (як передоплаченого, так і з відстроченою оплатою) почала підніматись з перших чисел березня. На початку місяця вартість ресурсу квітня майже дорівнювала ціні ресурсу березня, тобто 7 100-7 200 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) за передоплачений ресурс та 7 200-7 500 за ресурс з післяплатою. В останні дні березня вартість обох ресурсів перевищила 8 000 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Середньозважена ціна ресурсу квітня в березні склала 7 730,62 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). З урахуванням лютневих контрактів середньозважена ціна ресурсу дорівнює 7 725,85 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

В березні кілька торговців доволі активно пропонували ресурс травня. З 47 виставлених заявок на продаж даного ресурсу спрацювали лише заявки ГПК «Нафтогаз Трейдинг», який уклав 34 угоди загальною вартістю 52,738 млн.грн. (з ПДВ). Сумарний обсяг реалізації – 7,1 млн.куб.м. газу. Ресурс продавався тільки на умовах попередньої оплати. Середньозважена вартість ресурсу травня склала 7 428,00 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Заявки на продаж ресурсів літніх місяців виставляли 2 компанії, а саме СП “ПГНК” та ТОВ “Центренерго”. Невеликі обсяги продала лише “Полтавська газонафтова компанія”. Ресурс червня було продано на початку березня за середньозваженою ціною 6 966,67 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). Ресурси липня та серпня СП “ПГНК” продала в один день рівними обсягами в 500 тис.куб.м. за однаковой ціною 7 150 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Газ в ПСГ виставляли порівняно активно. Зроблено 141 заявку, причому значна частина заявок (46 шт.) були на купівлю газу в ПСГ, що досить нетипово для даного ресурсу.

Вартість газу в ПСГ також зростала впродовж березня з 6 860 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) в перших числах до 7 500 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) наприкінці місяця. Загалом було продано 6,81 млн.куб.м. ресурсу сумарною вартістю 50,8 млн.грн. (з ПДВ). Середньозважена ціна газу в ПСГ в березні складає 7 461,25 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсом наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом березня 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Всього в березневих торгах в системі BETS приймала участь 21 компанія.

ТОВ “ГПК”Нафтогаз Трейдинг” продовжує лідирувати на торгах. В березні компанія уклала в системі BETS 525 угод з 554, тобто майже 95%, в точності повторивши результат лютого. Але завдяки кратному збільшенню обсягу торгів в березні сукупний виторг компанії склав 4,415 млрд.грн. (з ПДВ). Це в 3,47 рази перевищило минуломісячний результат в 1,27 млрд.грн. та встановило новий здобутковий максимум для даного гравця.

ГПК”Нафтогаз Трейдинг” був єдиним успішним продавцем ресурсів березня та травня, а також найактивнішим торговцем ресурсом квітня. Всього в березні компанія продала 576,23 млн.куб.м. природного газу.

СП “Полтавська газонафтова компанія” приймала участь в торгах в першу декаду березня. “ПГНК” стала одноосібним продавцем літніх ресурсів природного газу. За 2,5 млн.куб.м. газу компанія отримала 17,6 млн.грн. (з ПДВ).

Успішно продавали газ в ПСГ гравці ТОВ “Південь Енерго Збут”, ФПК “РЕСУРСГРУП” та ТОВ “АГТ”. разом вони продали 1,01 млн.куб.м. газу в ПСГ.

Найвигіднішу ціну березня на даний ресурс запропонував ТОВ “АГТ”. На початку березня він продав 200 тис.куб.м. газу за ціною 6 860,00 грн./1 тис.куб.м. В середині місяця ТОВ “Південь Енерго Збут” реалізував 750 тис.куб.м. газу за ціною 7 250,04 грн./1 тис.куб.м., а в передостанній день березня ФПК “РЕСУРСГРУП” продав скромні 60 тис.куб.м. газу в ПСГ за ціною 7 500,00 грн./1 тис.куб.м.

Постійні покупці системи BETS ДП “Укрспирт” та ДП “Укравтогаз” придбали ресурс квітня за цінами нижче заявлених цін продажу.

Торги на Енергетичній платформі другий місяць поспіль відбувається нарощування темпів торгів після зимового зниження активності. Кількість укладних угод в березні – 94 – перевищила показник попереднього місяця на 16% та оновила історичний максимум. Всього на короткостроковому ринку в березні було продано 6,7 млн.куб.м. добового ресурсу сумарною вартістю 48,95 млн.грн. (з ПДВ).

На Рис.4 наведено динаміку кількості угод в секторі добового балансування.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Обсяги торгів також демонструють впевнене зростання. Об’єм природного газу, реалізований в березні, перевищив результат лютого на 17%, а його сукупна вартість зросла на 20% (див.Рис.5).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Співвідношення кількості контрактів на купівлю та на продаж в березі становить майже ідеальний баланс: 41 угода на купівлю та 40 угод на продаж добового ресурсу. Проте за обсягами суттєво, вдвічі, переважає саме купівля (придбано 2,99 млн.куб.м. газу, продано 1,49 млн.куб.м.).

Середньозважена ціна добового ресурсу в березні склала 7 501,77 грн./1 тис.куб.м.

Торгівля природним газом “на добу наперед” на Енергетичній платформі також поступово набирає темп. Кількість контрактів дещо зросла порівняно з лютим.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Єдиним показником, який показав зниження за підсумками березня в секторі “на добу наперед” є обсяг укладених угод в натуральному вимірі (Рис.7). При цьому сумарна вартість реалізованого ресурсу не тільки не впала, а й трохи зросла. Це может бути наслідком здорожчання природного газу, що мало місце в березні.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” у березні склала 7 634,94 грн./1 тис.куб.м. Це помітно вище, ніж у лютому, коли він коштував в середньому 7 279,59 грн./1 тис.куб.м.