Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ЧЕРВЕНЬ 2021 року

За підсумками червня на УЕБ спостерігається деяке пожвавлення торгів, після багаторазового падіння біржової активності в травні. За місяць сумарний обсяг угод склав близько 47,83 млн.куб.м. природного газу на суму 623,93 млн.грн з ПДВ.

Сектор середньо- та довгострокових контрактів УЕБ (система BETS) в червні переломив двомісячний тренд до падіння обсягів та показав зростання сукупної вартості реалізації природного газу в 2,3 рази та обсягів в 2,14 рази. Загалом за місяць в BETS було продано 46,589 млн.куб.м. природного газу сумарною вартістю 606,48 млн.грн (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Сукупна вартість газу, проданого у червні 2021 року, майже дорівнювала аналогічному показнику минулого 2020 року (606,48 та 629,46 млн.грн. з ПДВ відповідно). Проте обсяг реалізації в 2021 році в 4,6 разів менший за минулорічний. Це відображає багаторазову різницю цін на природний газ на початку літа у 2020 та 2021 роках.

Кількість укладених угод в секторі середно- та довгострокових продуктів також зросла порівняно з травнем и досягла 79 шт. Це в 2,63 рази більше, ніж в травні, але в 10,8 разів менше, ніж в червні 2020 року, коли був зафіксований історичний максимум кількості контрактів в BETS.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

Розподіл угод за обсягами в червні змінився на користь дрібних контрактів. Таких угод (до 100 тис.куб.м.) в червні було 42%, в минулому місяці їх зафіксовано лише 27%. Середніх контрактів укладено найменше – 6% або 5 шт. Решта угод (53%) були крупними (1000 та більше тис.куб.м.).

Розподіл ресурсів за способом оплати в червні суттєво відрізняється від картини будь-якого попереднього місяця. Ресурс червня на 93,5% продавався за попередньою оплатою. Натомість ресурсу липня на таких самих умовах було продано лише 3,3%, решта (а саме 96,7%) законтрактовано під банківські гарантії з відстрочкою платежу на 10 та 45 днів. Невеличкі об’єми ресурсу серпня та газу в ПСГ, реалізовані в червні, цілком продано за передоплатою.

В червні в системі BETS виставляли на торги ресурси червня, липня, серпня та газ у ПСГ. Сумарна кількість поданих заявок – 414 шт.

Найбільшу кількість заявок (166 заявок з 414) учасники торгів подали на продаж/придбання ресурсу червня. Його вартість зростала майже кожного дня та підвищилась з 11 340 грн./1 тис.куб.м. на початку червня ціна до 12 350,04 грн./1 тис.куб.м. на останньому тижні. Попри велику кількість заявок було укладено лише 14 угод. Сумарний обсяг реалізації склав 770 тис.куб.м. газу, його сукупна вартість – 9,115 млн.грн.(з ПДВ). У червні середньозважена вартість ресурсу червня склала 11 838,59 грн./1 тис.куб.м., з початку року (з урахуванням попередніх місяців) цей показник дорівнює 10 757,73 грн./1 тис.куб.м.

Заявок на ресурс липня було менше, ніж на ресурс червня або газ в ПСГ, але саме за ним укладено 78,5% всіх контранків у червні. Сумарна вартість 62 угод склала 595,49 млн.грн., загальний обсяг реалізації – 45,67 млн.куб.м.

Вартість ресурсу липня в червні зазнала підвищення, але воно було повільнішим за здорожчання титульного ресурсу. Це може бути пояснено тим, що всі угоди за даним ресурсом укладено впродовж трьох днів поспіль, і ціна просто не мала достатньо часу для суттєвого зростання. Середньозважена ціна ресурсу липня в червні склала 13 038,97 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). З урахуванням торгів попередніх місяців середньозважена ціна ресурсу дорівнює 12 975,48 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Ресурс серпня пропонували дуже стримано, зафіксовано лише 18 заявок на продаж, всі вони належали ТОВ «ГП «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ». Компанія уклала 2 угоди по 50 тис.куб.м. загальною вартістю 1,246 млн.грн. з ПДВ. Ціна ресурсу серпня в червні склала 12 458,00 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена ресурсу серпня на 01 липня склала 8 034,67 грн./1 тис.куб.м.

Газ в ПСГ виставляли доволі активно, проте за місяць укладено лише 1 угоду на купівлю 50 тис.куб.м. ресурсу за ціною 12 600 грн./1 тис.куб.м.

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсами наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом червня 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Всього в червневих торгах в системі BETS брали участь 22 компанії. Заявки на продаж природного газу виставили 13 учасників, на купівлю – 10. За підсумками місяця результат отримали 7 учасників.

ТОВ “ГПК”Нафтогаз Трейдинг” в червні уклав в системі BETS найбільшу кількість угод серед учасників торгів, а саме 53 угоди з 79. Це далеко не найбільший здобуток команії на УЕБ, але вона все одно залишається лідером місяця. “Нафтогаз Трейдинг” реалізував 99,6% ресурсу липня в BETS, 100% ресурсу серпня та зовсім невеликий обсяг ресурсу червня. Сукупний здобуток гравця в червні склав 537,9 млн.грн з ПДВ.

Третій місяць поспіль ТОВ “Рожнятівнафта” має укладені в системі BETS контракти на продаж титульного ресурсу. В червні компанія продала 700 тис.куб.м. ресурсу червня на суму майже 8,3 млн.грн.(з ПДВ).

Після двомісячної перерви успішні торги провела СП «ПГНК». Компанія продала 620 тис.куб.м. ресурсу липня загальною вартістю 7,58 млн.грн. з ПДВ.

ТОВ “ГАЗПРОМЕНЕРГО” здійснив одноразовий вихід на торги з пропозицією ресурсу червня та уклав єдину угоду на 10 тис.куб.м. за ціною 11 200 грн./1 тис.куб.м.

ДП “Укравтогаз” та ДП “Укрспирт” також взяли участь в торгах. Компанії придбали 3,149 та 1,0 млн.куб.м. ресурсу липня відповідно за ринковими цінами.

Дебютант торгів ТОВ ” Прикарпатенерготрейд” придбав 50 тис.куб.м. газу в ПСГ загальною вартістю 630 тис.грн. з ПДВ.

На Енергетичній платформі УЕБ ситуація в червні була неоднорідною, як і попереднього місяця. Сектор добової торгівлі природним газом показав кількаразове зростання, натомість сектори “Day-ahead” та короткострокових контрактів на газ в ПСГ суттєво знизили свої показники.

В секторі добового балансування в червні укладено 46 угод, що в 2,55 рази більше, ніж в травні (див.Рис.4).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Аналогічним чином зросли й обсяги. Кількість проданого/купленого газу збільшилась в 2,8 рази (з 245 до 683 тис.куб.м.), його сукупна грошова вартість – в 3,2 рази (з 2,58 до 8,34 млн.грн з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

В червні в секторі Within-day помітно переважала купівля, як за кількістю угод (65%), так і за обсягом закупленого газу (74,2%).

Середньозважена ціна добового ресурсу в червні склала 12 216,36 грн./1 тис.куб.м. Середньозважена ресурсу червня в системі BETS в червні склала 11 838,59 грн./1 тис.куб.м.

Сектор “на добу наперед” на Енергетичній платформі, на відміну від внутрішньодобового, продемонстрував падіння. Кількість контрактів зменшилась порівняно з минуломісячною.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Обсяги реалізації та сумарна вартість природного газу також зазнали падіння третій місяць поспіль. Загальна вартість природного газу, придбана/продана на умовах поставки “Day-ahead” в червні склала 2,05 млн.грн.(з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” у червні склала 11 516,8 грн./1 тис.куб.м. Це помітно менше, ніж вартість ресурсу червня в системі BETS.

Платформа для торгівлі газом в ПСГ на короткостроковому ринку в червні зменшила обсяги купівлі/продажу майже в 4 рази. Але завдяки підвищеній ціні ресурсу сумарна вартість реалізованого газу зменшилась лише в 3 рази порівняно з травнем.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

Середньозважена ціна добового ресурсу в ПСГ склала 13 341,38 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ). Минулого місяця цей показник дорівнював 9 690,95 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ). В системі BETS в червні єдиний лот газу в ПСГ придбали за ціною 12 600 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).