Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ЧЕРВЕНЬ 2022 року

У червні ситуація на Українській енергетичній біржі залишається мінливою та непередбачуваною.

В системі BETS (ринок середньо- та довгострокових продуктів) впродовж цього часу майже не укладалось угод. У червні, як і в березні та квітні, жодної угоди в даному секторі не було.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

У червні в системі BETS брали участь 6 компаній, що на 1 більше, ніж минулого місяця. Заявок гравці зробили майже стільки ж, як в травні. Але, якщо в травні СП “ПГНК” уклав 1 угоду, то в червні ця компанія не продала жодного лоту природного газу.

Вартість ресурсу червня в заявках коливалась в межах 29 500-30 000 тис.грн./1тис.куб.м. Ресурс липня пропонували за цінами в тому ж діапазоні 29 600-29 900 тис.грн./1тис.куб.м. Газ в ПСГ пропонували за дещо вищими цінами: 29500-32000 тис.грн./1тис.куб.

Енергетична біржа, на якій проводяться торги короткостроковим продуктом, в червні відчутно втратила активність в секторі добового продукту. Кількість укладених угод була менша, ніж у попередньому місяці.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 3. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в червні склав 186 тис.куб.м. Це в 3,5 рази менше, ніж у травні та в 3,7 раз менше, ніж у аналогічному періоді 2021 року. Середньозважена ціна добового ресурсу в червні дорівнює 29139,78 грн./1 тис.куб.м. Це вище за вартість добового ресурсу в травні (29 139,53 грн./1 тис.куб.м.)

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Сектор “Day-ahead” завершив червень з двома угодами купівлі-продажу 20 тис.куб.м. ресурсу загальною вартістю 0,58 млн.грн.(з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Платформа для торгівлі добовим газом в ПСГ продовжує нарощувати обсяги. В червні 2022 року кількість угод була вдвічі вищою за минуломісячну.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

В натуральному вимірі результат червня (358 тис.куб.м.) є в 2,5 рази більшим за обсяг травня. Порівняння з червнем 2021 року показує майже однакові показники. Тоді на цій платформі було реалізовано 379 тис.куб.м. газу в ПСГ. В грошовому вимірі порівняння з червнем минулого року наглядно демонструє розмір удорожчання газу за рік. В 2022 році сукупна вартість проданого газу в секторі була 10,38 млн.грн.(з ПДВ), тоді як в червні-21 лише 5,06 млн.грн.(з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена вартість добового газу в ПСГ в червні дещо знизилась порівняно з травнем та склала 28 994,41 грн./1 тис.куб.м.