Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ГРУДЕНЬ 2021 року

Упродовж грудня на УЕБ було реалізовано 29,442 млн.куб.м. природного газу сумарною вартістю 1 897,46 млн.грн з ПДВ. Цього місяця зростання продемонстрували всі сектори УЕБ, в яких реалізується даний ресурс.

В системі BETS (сектор середньо- та довгострокових контрактів) впродовж грудня реалізовано 27,811 млн.куб.м. газу, що майже дорівнює аналогічному показнику листопада. Проте сукупна вартість газу становила 1 827,41 млн.грн. з ПДВ. Це в 1,78 разів більше, ніж в минулому місяці, а, отже, свідчить про значне зростання вартості ресурсу в грудні.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Порівняно з груднем минулого року у грошовому вимірі обсяг торгів впав в 1,62 разів, а у натуральному – в 14,6 разів. Такий дисбаланс також свідчить про здорожчання природного газу з кінця 2020 року. Середньозважена вартість 1 тис.куб.м. природного газу титульного ресурсу в 2020 році склала 6 329,75 грн (з ПДВ), в 2021 році – 36 282,33 грн (з ПДВ).

Кількість контрактів в останній місяць 2021 року була лише трохи більшою за результат листопада. Але порівняння з груднем минулого року показує падіння в 5,5 разів.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

В грудні учасники торгів надавали перевагу дрібним угодам (до 500 тис.куб.м.). Їх відносна кількість дорівнює 55,7%, в той час як контракти обсягом 1 млн.куб.м. та більше склали 37,7% всіх угод грудня. За способом оплати контракти розподілились аналогічно попереднім періодам з наданням переваги купівлі/продажу на умовах банківської гарантії.

На грудневих торгах в системі BETS виставляли на торги ресурси грудня, січня, лютого та газ у ПСГ. Сумарна кількість поданих заявок була значно менша за минуломісячну та склала 277 шт.

Найбільшу кількість заявок учасники торгів зробили на продаж/купівлю титульного ресурсу, але попитом даний ресурс майже не користувався. Укладено 6 угод загальним обсягом 1,375 млн.куб.м. та сумарною вартістю 50,56 млн.грн. (з ПДВ). Всі контракти були підписані в першій половині грудня. Середньозважена вартість титульного ресурсу склала 36 368,33 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). Средньозважена вартість ресурсу грудня в 2021 році склала 36 282,33 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Заявок на ресурс січня було виставлено майже стільки, скільки на ресурс грудня. Проте кількість укладених угод виявилась значно більшою. На відміну від титульного ресурсу, активні торги ресурсом січня проводились в другій половині місяця, в період пікового зростання ціни на природний газ. Сумарний обсяг укладених угод становив 22,736 млн.куб.м., його сумарна вартість – майже 1,627 млрд.грн. (з ПДВ). Середньозважена вартість ресурсу в грудні склала 71 541,20 грн./1 тис.куб.м.

Ресурс лютого виставляв лише ТОВ «ГП «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ» за ціною, яка в коливалась в межах від 36 до 72 тис.грн./1 тис.куб.м. Всі заявки залишились без контрактів.

Заявки на газ в ПСГ виставляли активно, але кількість угод була невеликою. За місяць реалізовано 3,7 млн.куб.м. ресурсу загальною вартістю 150,22 млн.грн. з ПДВ. Середньозважена вартість проданого газу становить 40 600,24 грн/1 тис.куб.м. Минулого місяця середньозважена ціна газу в ПСГ в системі BETS склала 33 480,30 грн/1 тис.куб.м.

Всього в торгах в системі BETS взяло участь 15 компаній. Заявки на продаж природного газу виставили 13 учасників, на купівлю – 4. За підсумками місяця результат отримали 6 гравців.

Енергетична платформа УЕБ в грудні продовжила поступове нарощування обсягів торгів по всіх секторах.

Сектор добового продукту ВТТ другий місяць поспіль відновлює активність після провального жовтня. В грудні учасники торгів уклали 30 контрактів загальною вартістю 14,42 млн.грн. з ПДВ. Минулого місяця останній показник був вдвічі нижчий.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в ВТТ в грудні склав 359 тис.куб.м., а його середньозважена ціна дорівнює 40 167,88 грн./1 тис.куб.м. Вартість ресурсу грудня в системі BETS в грудні склала 36 368,33 грн./1 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Як і в попередні місяці, серед виконаних заявок переважали такі на купівлю природного газу (64% загальної кількості контрактів)

Сектор “Day-ahead”, де пропонується природний газ в ВТТ з поставкою протягом наступної доби, в грудні перервав двомісячне затишшя укладанням одного контракту.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Вартість природного газу за умовами єдиної укладеної за місяць угоди в даному секторі склала 935 тис.грн. з ПДВ за 20 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

На платформі для торгівлі добовим газом в ПСГ оновлено історичний максимум кількості угод з моменту початку торгів в цьому секторі.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

Проте кількість контактів залишилась єдиним досягненням сектора в грудні. Сумарний обсяг придбаного газу поступився показнику минулого місяця. Всього було реалізовано 1,252 млн.куб.м. природного газу загальною вартістю 54,7 млн.грн. з ПДВ. Середньозважена вартість добового газу в ПСГ в грудні 43 684,81 грн./1 тис.куб.м. Середньозважена вартість газу в ПСГ в системі BETS в грудні – 40 600,24 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 9. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна добового газу в ПСГ в листопаді складала 33 480,30 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).