Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за КВІТЕНЬ 2022 року

Українська енергетична біржа продовжує роботу в умовах воєнного стану.

В системі BETS з початку воєнного стану не було укладено жодної угоди. Останній договір в секторі середньо- та довгострокових контрактів датовано 24 лютого.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Відповідно, обсяги також є нульовими.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

В квітні в системі BETS брали участь лише п’ять компаній, які подали 107 заявок на купівлю чи продаж, тоді, як місяцем раніше було 92 заявки. Жодна заявка не була реалізована.

Вартість ресурсу квітня в заявках коливалась в межах 29 000-32 000 тис.грн./1тис.куб.м. Всього зроблено 38 таких заявок. Ресурс травня виставляли у 19 заявках, пропонована вартість знаходилась здебільшого в діапазоні 30 000-32 000 тис.грн./1тис.куб.м. Ще 50 заявок – на газ в ПСГ.

Енергетична біржа, на якій проводяться торги короткостроковим продуктом, суттєво зменшила активність в березні та квітні.

Сектор добового продукту ВТТ за підсумками квітня впав майже в 40 разів порівняно з останнім довоєнним місяцем.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 3. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в квітні склав 82 тис.куб.м. Це зовсім небагато порівняно з аналогічним періодом 2021 року, коли обсяг укладених контрактів перевищив 1,2 млн.куб.м. Середньозважена ціна добового ресурсу в квітні дорівнює 26 223,78 грн./1 тис.куб.м. В березні вартість добового ресурсу зазнала серйозних коливань та склала 54 336,52 грн./1 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Більшість реалізованих заявок в квітні була на продаж добового ресурсу. Така сама ситуація спостерігалась і в березні 2022 року.

Сектор “Day-ahead”, на відміну від добового сектору, активізувався після тривалого затишшя в жовтні 2021-лютому 2022. В березні результат був доволі помірний, але квітень дав надію на подальше нарощування обсягів.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

У березні природний газ з поставкою “на добу наперед” зазнав серйозних коливань ціни, від 40 000 до 90 000 грн./1 тис.куб.м. Найвищими були ціни на початку березня. Середньозважена вартість ресурсу Day-ahead в березні склала 51 730,80 грн./1 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Ціни на аналогічний ресурс в квітні були значно помірнішими. На початку місяця газ продавали за ціною 42 000-48 000 грн./1 тис.куб.м. Кожного тижня ціна зменшувалась до позначки 24 000-25 000 грн./1 тис.куб.м. в останні дні місяця.

На платформі для торгівлі добовим газом в ПСГ ситуація була протилежною. Після невеликого підйому в лютому – падіння в березні та квітні.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

Сумарний обсяг реалізованого в квітні газу в ПСГ був одним з найменших з початку роботи даного сектору в квітні 2021 року. Тоді гравці купили/продали 60 тис.куб.м. ресурсу, тоді як в квітні 2022 року лише 15 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена вартість добового газу в ПСГ в березні була значно меншою, ніж вартість добового ресурсу та склала 33 955,16 грн./1 тис.куб.м. В квітні була укладена єдина угода на купівлю газу в ПСГ за ціною 28 200,00 грн./1 тис.куб.м.