Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ЛЮТИЙ 2021 року

Сумарний обсяг угод в лютому в системі BETS та на Енергетичній платформі майже втричі менше за січневий. Загалом в лютому було реалізовано 180,2 млн.куб.м. природного газу на суму 1 376,74 млн.грн (з ПДВ).

В торговій системі BETS «просідання» показали як грошовий, так і натуральний показники. Після рекордних січневих 419,22 млн.куб.м. газу в лютому було продано/куплено лише 174,27 млн.куб.м., тобто у 2,4 рази менше. В грошовому вимірі падіння ще помітніше. Сукупна вартість проданого в лютому в BETS природного газу склала 1 333,39 млн.грн (з ПДВ). Результат чималий, проте він у 2,63 раза нижчий за попередній (див.Рис.1).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Вищезгадане падіння обсягів в лютому є характерним для даної пори року. На Рис.1 видно, що подібна ситуація мала місце в останні три роки. Після успішного січня йде невеликий спад в лютому. Щоправда, в 2021 році через рекордний за обсягами та вартістю січень лютневий спад в 2021 році виглядаж найбільшим за три останні роки. Проте порівняно з показниками минулого року обсяг реалізованого газу виріс в 1,4 рази, а його грошовий еквівалент – вдвічі.

Кількість укладених угод в системі BETS залишилась майже на рівні минулого місяця. Якщо в січні було укладено 248 угод, то в лютому – 258 угод (Рис.2). За цим показником лютий 2021 року відрізняється від лютих 2020 та 2019 років. В минулі роки разом зі зниженням обсягів йшло зменшення кількості контрактів.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

В лютому більшість угод відносилось до дрібних (до 100 тис.куб.м., 43%) та середніх (від 100 до 1000 тис.куб.м., 21,7%). Крупні угоди (більше 1000 тис.куб.м.) склали 35,3% від загального обсягу реалізації.

Продаж газового ресурсу за післяплатою остаточно переважило традиційний спосіб реалізації газу за попередньою оплатою. В лютому ресурс наступного місяця був на 96,47% проданий на умовах банківської гарантії. Окрім «ГПК «Нафтогаз Трейдинг», який започаткував цей тренд, в лютому з аналогічною пропозицією виходила «Полтавська газонафтова компанія». «ГПК «Нафтогаз Трейдинг» розширив можливості покупців, запропонувавши не просто відстрочку платежів, а на різні строки – 10 діб та 45 діб.

В лютому вартість реалізованого титульного ресурсу демонструвала стійкий тренд до зниження. На початку місяці угоди укладались за ціною 8 000-8 100 грн/1 тис.куб.м. на умовах післяплати та 7 600-7 700 грн/1 тис.куб.м. за передплачений ресурс. До кінця місяця ціни знизились в середньому на 8%, зупинившись на рівні 7 150 грн/1 тис.куб.м. для передплаченого ресурсу лютого та 7 400 грн/1 тис.куб.м. для оплати за банківськими гарантіями.

Середньозважена цена титульного ресурсу в лютому склала 7 794,78 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ), а з урахуванням проданого ресурсу в минулих місяцях, середньозважена ціна склала 8 177,83 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Всьго за місяць на BETS було укладно 140 угод та реалізовано 26,99 млн.куб.м. ресурсу лютого сумарною вартістю 210,38 млн.грн (з ПДВ).

Ресурс березня виставляли значно рідше за ресурс поточного місяця. Але це не завадило даному ресурсу стати лідером лютого за обсягами та вартістю. Подано 101 заявку та укладено 80 угод загальною вартістю 1 037,46 млн.грн (з ПДВ). Сумарний обсяг реалізації ресурсу березня склав 135,84 млн.куб.м.

Ціна на ресурс березня також поступово знижувалась впродовж всього місяця. Темп зниження ціни був такий самий, як і для ресурсу лютого, близько 8% для контрактів з відстрочкою платежу та без. В останні дні лютого ресурс березня з післяплатою 45 днів продавався по 7 600 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Середньозважена ціна ресурс березня в лютому склала 7 638,83 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). З урахуванням січневих контрактів середньозважена ціна ресурсу дорівнює 7 651,04 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

В лютому три торговці пропонували ресурс квітня. Незважаючи на досить стриману пропозицію було укладено 21 угоду сукупною вартістю 38,76 млн.грн. (з ПДВ). Всі 5,2 млн.куб.м. ресурсу квітня продано на умовах попередньої оплати. Єдиним успішним продавцем став «ГПК «Нафтогаз Трейдинг». Середньозважена ціна ресурсу квітня склала 7 453,85 грн/1 тис.куб.м.

Заявки на продаж ресурсів травня та червня, які наприкінці лютого виставляла СП «ПГНК» залишились без контрактів. Ресурс травня пропонувався за ціною 7 100-7 200 грн./1 тис.куб.м., ресурс червня за ціною 7 100 грн./1 тис.куб.м.

Заявок на газ в ПСГ в лютому було виставлено найбільше за будь-який інший ресурс. Але за кількістю та вартістю контрактів даний ресурс займає передостанню позицію. Укладено 17 угод на 6,27 млн.куб.м. газу. Сумарна вартість законтрактованого ресурсу дорівнює 46,4 млн.грн.(з ПДВ).

Ціна 1 тис.куб.м. газу в ПСГ також демонструвала тенденцію до зниження. Наприкінці лютого вартість газу в ПСГ складала близько 7 200 грн./1 тис.куб.м.

В лютому 2021 року свої заявки на продаж природного газу виставили 14 компаній, на купівлю – 4 гравця. Найактивнішим учасником торгів, як і напередодні, був «ГПК «Нафтогаз Трейдинг».

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсом наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом лютого 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

ТОВ «ГПК Нафтогаз Трейдинг» вкотре виступає головною діючою особою на торгах природним газом на УЕБ. В лютому компанія уклала майже 95% всіх угод, тобто 246 контрактів з 258. Сукупний лютневий здобуток “Нафтогаз Трейдинг” становив 1,27 млрд.грн. (з ПДВ). Це не найбільший результат компанії за час її участі в торгах на УЕБ. В січні 2021 року “Нафтогаз Трейдинг” заробив близько 3,46 млрд.грн (з ПДВ). Тоді він був продавцем всіх ресурсів з передачею в ГТС та значної частини газу в ПСГ. В лютому “Нафтогаз Трейдинг” одноосібно законтрактував лише невеликий обсяг ресурсу квітня.

В свій перший місяць участі в торгах на УЕБ уклав єдину угоду на купівлю газу в ПСГ ТОВ “АГТ”. Компанія кілька разів виставляла свої заявки на купівлю і в результаті придбала 2 млн.куб.м. газу за ціною 7 250,00 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ).

ТОВ “Юкрейніан газ трейдинг” поводився так само стримано, як і в січні. Лише 8 угод на продаж газу в ПСГ загальною вартістю близько 12 млн.грн. (з ПДВ).

Найменьше в лютому заробили ТОВ “ЦГК” (продав 50 тис.куб.м. ресурсу лютого) та ТОВ “Трансгазпостач” (2 контракти на 10 тис.куб.м. газу в ПСГ кожний). Ці гравці регулярно виставляють свої заявки на торгах УЕБ, проте помітних результатів поки що не досягли.

Придбали ресурс березня постійні покупці природного газу на УЕБ ДП “Укрспирт” та ДП “Укравтогаз”. ДП “Укрспирт” придбав 900 тис.куб.м. газу за ціною 7 022 грн./1 тис.куб.м. ДП “Укравтогаз” уклав угоду на 3 414 тис.куб.м. ресурсу березня за ціною 7 064 грн./1 тис.куб.м. Це суттєво нижче за ціну продажу даного ресурсу в дні закупівлель, коли вона складала 7 630-7 682 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

На Енергетичній платформі в секторі добового балансування (“Within-day”) лютий був найактивнішим місяцем з моменту початку торгів. Кількість угод порівняно з минулим місяцем виросла в 3,5 рази та створила новий максимум (див.Рис.4).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Обсяг укладених угод та їх сукупна вартість також відновили свої позиції після січневого падіння. І, хоча нового максимуму не склалось, можна сподіватись, що сектор добового балансування розвиватиметься і надалі.

В лютому на Енергетичній платформі (сектор добового балансування) було реалізовано 3,816 млн.куб.м. природного газу загальною вартістю близько 28 млн.грн. (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

В лютому дещо змінилась пропорція між купівлею та продажем добового ресурсу. Якщо в січні заявки на купівлю помітно переважали (68% контрактів), то в лютому їх доля знизилась до 55% від загального числа. Середньозважена ціна добового ресурсу в лютому склала 7 337,69 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена ціна ресурсу лютого в лютому в секторі середньо- та довгострокових угод на умовах попередньої оплати склала 7 374,03 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Торгівля природним газом “на добу наперед” на Енергетичній платформі потроху набирає обертів. В січні була лише 1 угода в цьому секторі. В лютому – вже 10.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Робота ринку “на добу наперед” на УЕБ офіційно почалась в грудні 2020 року. Лютий став першим місяцем, в якому результативні торги відбувались регулярно. За місяць було продано/куплено 2,1 млн.куб.м. природного газу загальною вартістю 15,35 млн.грн (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” в лютому склала 7 279,59 грн./1 тис.куб.м.