Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за СЕРПЕНЬ 2021 року

В серпні 2021 року обсяги торгів зменшились більш, ніж на порядок по всіх секторах, за виключенням короткострокового ринку газу в ПСГ у порівнянні з попереднім місяцем. Загалом на УЕБ реалізовано 5,46 млн.куб.м. природного газу на суму 97,48 млн.грн. з ПДВ.

Сектор середньо- та довгострокових контрактів УЕБ (система BETS) в серпні показав падіння сукупної вартості реалізації природного газу в 13 разів, а обсягу в 15,3 рази по відношенню до липня цього року. Всього в серпні в системі BETS було продано 4,66 млн.куб.м. природного газу сумарною вартістю 83,6 млн.грн (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Динаміка ринка у серпні 2021 року радикально відрізняється від такої у серпні 2020. Минулого року в серпні спостерігалось короткочасне зростання обсягів реалізації газу на тлі малоактивних сусідніх місяців. В 2021 році серпень перервав двомісячний тренд на зростання та показав найнижчі результати за останні 3 роки.

У серпні укладено лише 14 контрактів у секторі середньо- та довгострокових угод. Це в 38 разів менше, ніж в серпні минулого року та в 6,4 рази менше, ніж в липні 2021.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

В серпні переважали дрібні угоди (86% від загальної кількості). З 14 контрактів лише 2 угоди можна назвати крупними та належать вони постійним учасникам торгів ДП “Укравтогаз” та ДП “Укрспирт”. Ці ж гравці стали єдиними, хто придбав газ на умовах післяплати.

В серпні в системі BETS виставляли на торги ресурси серпня, вересня, жовтня та газ у ПСГ. Сумарна кількість поданих заявок була трохи більше, ніж минулого місяця – 386 шт.

Заявки на продаж/купівлю ресурсу серпня виставляли щодня. Але загалом було укладено лише 8 дрібних угод загальною вартістю 4,04 млн.грн. (з ПДВ). Ціна газу в заявках на поставку газу за попередньою оплатою поступово підвищувалась з 16-17 тис.грн/1 тис.куб.м. на початку серпня до більш ніж 19 тис.грн./1 тис.куб.м. на третьому тижні. Пізніше ціна повернулась до позначки 18-18,5 тис.грн./1 тис.куб.м., де й залишалась до кінця місяця. Вартість ресурсу серпня за післяплатою коливалась в тих самих межах, проте жодної угоди за даними умовами укладено не було.

Сумарний обсяг реалізації титульного ресурсу в серпні дорівнює 225 тис.куб.м. Середньозважена вартість ресурсу склала 17 989,22 грн./1 тис.куб.м. Середньозважена вартість ресурсу серпня в 2021 році дорівнює 15 669,41 грн./1 тис.куб.м.

Заявок на ресурс вересня в серпні було виставлено дещо менше, ніж на титульний ресурс. Вартість ресурсу вересня впродовж місяця поводилась так само, як і ціна на титульний ресурс: поступове зростання з 17 500 до 19200 грн./1 тис.куб.м. з подальшим поверненням до 18 400-18700 грн./1 тис.куб.м.

Загалом в серпні укладено 3 угоди на ресурс вересня сумарним обсягом 4,13 млн.куб.м. та сумарною вартістю 74,54 млн.грн.(з ПДВ). Середньозважена вартість ресурсу в серпні склала 18 049,1 грн./1 тис.куб.м.

Ресурс жовтня пропонував лише ТОВ «ГП «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ». Всі заявки були виставлені на умовах попередньої оплати ресурсу. Вартість ресурсу в заявках знаходилась в тому ж діапазоні, що й вартість ресурсу вересня. В останні дні торгів один з учасників запропонував ресурс жовтня на умовах авансового платежу в 20%. Заявки залишились нереалізованими.

Газ в ПСГ активно пропонували але майже не купували. За серпень місяць укладено лише 3 контракти на купівлю/продаж 300 тис.куб.м. ресурсу загальною вартістю 5,01 млн.грн. (з ПДВ). Середньозважена ціна газу в ПСГ в системі BETS в серпні дорівнює 16 700 грн./1тис.куб.м.

Всього в серпневих торгах в системі BETS взяло участь 20 компаній (на 40% більше, ніж в липні). Заявки на продаж природного газу виставили 12 учасників, на купівлю – 8. За підсумками місяця результат отримали 7 гравців.

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсами наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом червня 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Успішно почав роботу на УЕБ дебютант торгів ТОВ “ДДЗ-СЕРВІС”. Учасник продав 175 тис.куб.м. ресурсу серпня за середньозваженою ціною 17914,71 грн./1 тис.куб.м.

Другий продавець ресурсу серпня ТОВ “Рожнятівнафта” продав лише 1 лот на 50 тис.куб.м. природного газу за ціною 18 250 грн./1 тис.куб.м.

СП «ПГНК» продала в серпні лише 30 тис.куб.м. ресурсу вересня загальною вартістю 550,8 тис.грн. з ПДВ.

ДП “Укравтогаз” та ДП “Укрспирт” в серпні придбали 3100 та 1000 тис.куб.м. ресурсу наступного місяця відповідно за ринковими цінами.

Невеликі обсяги газу в ПСГ продали ще один дебютант торгів ТОВ “УКРПОСТАЧ ЕНЕРГО” та ТОВ “ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП”. ТОВ “ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП” продав 200 тис.куб.м. газу на самому початку серпня за ціною 15 900 грн./1 тис.куб.м., а ТОВ “УКРПОСТАЧ ЕНЕРГО” продав 100 тис.куб.м. ресурсу в передостанній день торгів серпня за ціною 18 300 грн./1 тис.куб.м. Така різниця, крім іншого, ілюструє серпневу динаміку вартості газу в ПСГ в системі BETS.

Енергетична платформа УЕБ в серпні продемонструвала зниження активності після двомісячного зростання. На короткостроковому ринку ГТС було укладено втричі менше угод, ніж минулого місяця, а саме 22 угоди сумарним обсягом 341 тис.куб.м. природного газу. Більша частина угод (19 з 22) припадає на внутрішньодобовий ринок ГТС, решта – на сектор «на добу наперед».

На Рис.4 наведено динаміку кількості угод в секторі добового балансування.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Обсяги на ринку «Within-Day» також знизились втричі відповідно до зменшення кількості угод. Загалом в серпні реалізовано 261 тис.куб.м. добового ресурсу сумарною вартістю 4,67 млн.грн.(з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Співвідношення контрактів на купівлю та продаж зберігається на рівні 65-68% на користь угод на купівлю добового ресурсу. Середньозважена ціна добового ресурсу в серпні склала 17 886,03 грн./1 тис.куб.м.

Сектор “Within day” зазнав ще більшого падіння, ніж добовий ринок. Кількість укладених угод зменшилась в 3,7 рази порівняно з серпнем.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Обсяги реалізації та сумарна вартість природного газу також зменшились, хоча й не так радикально, як в добовому секторі.. Загальна вартість природного газу, придбана/продана на умовах поставки Day-ahead в липні склала 1,45 млн.грн.(з ПДВ), сукупний обсяг сягнув значення 80 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” у серпні склала 18 187,5 грн./1 тис.куб.м.

На відміну від короткострокового ринку ГТС платформа для торгівлі газом в ПСГ в серпні показала вибухове зростання. Особливо це помітно на тлі минуломісячного затишшя в даному секторі УЕБ. Сукупний обсяг реалізованого газу в ПСГ склав 462 тис.куб.м., що в 51 раз більше за липневий показник. А загальна вартість проданого ресурсу збільшилась в 59,7 разів та склала 7,76 млн грн. з ПДВ.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

Середньозважена ціна добового ресурсу на короткостроковому ринку ПСГ в серпні склала 16 798,92 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена вартість газу в ПСГ в системі BETS в той самий період – 16 700,00 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).