Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за СЕРПЕНЬ 2022 року

Протягом серпня 2022 року на Українській енергетичній біржі (УЕБ) відбувалися торги природним газом на двох платформах: BETS та Енергетичній торговій платформі короткострокового ринку UEEX Exchange. Загальний обсяг реалізованого за місяць природного газу становить лише 115 тис.куб.м., грошовий еквівалент якого трохи перевищує 5,373 млн.грн. (з ПДВ).

Всього в рамках торгових платформ УЕБ протягом цього місяця було укладено 18 угод купівлі-продажу природного газу (див.рис.1). Порівняно з липнем 2022 року кількість укладених угод у серпні 2022 знизилось на 58%.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

‘ – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі UEEX Exchange

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод на УЕБ, шт.

За фізичним та грошовим показником обсягу реалізованого природного газу серпень 2022 року також залишився на рівні значно нижче середнього(див. рис.2).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

‘ – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі UEEX Exchange

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Огляд торгів у системі BETS

В серпні 2022 року на даній платформі УЕБ пропонувався до реалізації газовий ресурс серпня 2022 та вересня 2022. Окрім цього, пропонувався до реалізації «підземний» газ.

Протягом усього місяця ми спостерігали лише дві компанії на платформі УЕБ BETS.

КП «Київський метрополітен» 5 разів робив спробу купівлі ресурсу вересень-жовтень 2022 року в обсязі 77 тис.куб.м. і задовольнив свої потреби укладанням угоди за ціною 39952,00 грн. без ПДВ за умови 100% оплати через 30 днів.

Газотрейдер ТОВ «Крафт Енерджи» провів найбільшу кількість торгових сесій в серпні, проте жодна з них не завершилася укладанням угод.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Кількість проведених торгових сесій протягом Серпня в розрізі участиків.

Огляд торгів на платформі короткострокового ринку UEEX Exchange

У серпні 2022 року на даній платформі УЕБ було укладено 17 угод купівлі-продажу природного газу.

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в липні склав лише 38 тис.куб.м.. Було укладено 16 угод в загальному на 28 тис.куб.м. на купівлю та продаж з точкою постачання в ГТС. Ціна угод коливалася з 30000,00 за 1 тис.куб.м. без ПДВ на початку місяця до 41500,00 за 1 тис.куб.м. без ПДВ в кінці місяця.

Торги газом з передачею в ПСГ протягом місяця закінчилися 1-ю угодою купівлі природного газу на 10 тис.куб.м. Ціна угоди скала 39500,00 за 1 тис.куб.м. без ПДВ.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

В натуральному вимірі результат торгів ресурсом ПСГ в серпні (10 тис.куб.м) знизився на 95% в порівнянні з липнем. Порівнюючи з серпнем 2021 року ми бачимо що наразі обсяги реалізації газу значно відстають від показників минулого року. Тоді на цій платформі було реалізовано 462 тис.куб.м. газу в ПСГ.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Ще з кінця липня ми бачимо значне подорожчання природного газу в Україні. Через значний ріст цін на європейському ринку ціни на ресурс коливались від 30000,00 – 41500,00 тис.грн. за 1 тис.куб.м. без ПДВ. Ці фактори вплинули на значне зниження активності купівлі-продажу природного газу на УЕБ.