Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за СІЧЕНЬ 2021 року

Новий 2021 рік відкрився другим поспіль історичним максимумом сумарного обсягу угод в системі BETS та на платформі добового балансування “Української енергетичної біржі”. За підсумками грудня минулого року загальна вартість реалізованого природного газу склала майже 3 млрд.грн з ПДВ. Січень 2021 року перевищив це досягення на 18%, або на 0,5 мільярда гривень. Ітоговий результат минулого місяця дорівнює 3 509,66 млн.грн. з ПДВ та 419,56 млн.куб.м. газу.

В торговій системі BETS разом із грошовим показником зростання показав і натуральний. Рекордні 406,5 млн.куб.м. в грудні перевершено на січневих торгах. Сумарний результат січня на BETS – 419,22 млн.куб.м. природного газу (див.Рис 1).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Порівняння січня-2021 з січнем минулого року показує кількаразову перевагу січня-21 як в грошовому, так і в натуральному вимірах. Обсяг реалізованого газу зріс у 3,1 рази, а його сумарна вартість – у 4,5 рази.

Кількість укладених угод в системі BETS, натомість, продовжує знижуватись. На Рис.2 видно, що число контрактів зменшилось майже на чверть порівняно з минулим місяцем.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

Та, якщо поглянути на січень 2020 року, то можна побачити, що він також не вирізняється великими обсягами на тлі сусідніх місяців. А відносно скромні 248 угод в перший місяць цього року – це все ж таки майже в 4 рази більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

На фоні вражаючих обсягів торгів відносно невелика кількість контрактів говорить про те, що більшість угод можна віднести до крупних за обсягами. Розподіл угод за обсягами в січні виглядає наступним чином: дрібні угоди (до 100 тис.куб.м.) – 15,3%, середні та помірно крупні (100-999 тис.куб.м.) в сумі склали 11,3%, а крупні (від 1 млн.куб.м.) – 73,4% загального обсягу реалізації.

Все більше ресурсу продається на умовах надання банківської гарантії. В грудні титульний ресурс продавався за післяоплатою в 99,96% контрактів, а ресурс наступного місяця – лише в 64,5%. В січні 2021 року картина дещо змінилась. Ресурс поточного місяця, як і раніше, продавався на 99,65% за післяоплатою, а от ресурс наступного місяця – вже на 91,4% під банківські гарантії. Ресурс березня в січні продавали лише за передоплатою.

Вартість титульного ресурсу в січні повторювала тенденції європейського ринку природного газу. Розпочавши місяць в діапазоні 8 400-8 550 грн/1 тис.куб.м. природний газ досить стрімко додав в ціні 6-8%, перевищивши позначку в 9 000 грн/1 тис.куб.м. Згодом ціна повернулась до первісного рівня і продовжила знижуватись до рівня 8 200 грн, іноді спускаючись ще нижче, навіть виходячи за межі 8 000 грн.

Середньозважена цена ресурсу січня в січні склала 8 833,26 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ), а з урахуванням проданого ресурсу в минулих місяцях, середньозважена ціна склала 7 924,65 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ).

Всьго в січні на BETS було укладно 83 угоди та реалізовано 104,51 млн.куб.м. ресурсу січня сумарною вартістю 923,14 млн.грн (з ПДВ).

Ресурс лютого переважав на торгах УЕБ в січні як за кількістю укладених угод, так і за їх вартістю. На відміну від ресурсу січня, газ лютого на початку місяця різко втратив в ціні кілька відсотків, а потім вийшов на рівень близько 8 200 грн/1 тис.куб.м. та залишався на ньому до кінця січня.

Середньозважена ціна ресурс лютого в січні склала 8 204,56 грн/1 тис.куб.м. (з ПДВ). Усього в січні було укладено 145 контрактів на даний ресурс, за якими придбано/продано 306,41 млн.куб.м. ресурсу лютого на суму близько 2,516 млрд.грн (з ПДВ).

Ресурс березня виставлявся щоденно. Та перші і останні угоди були укладені 28 січня за ціною 7 900 грн/1 тис.куб.м. Всього продано 5,15 млн.куб.м. на суму 40,69 млн.грн. Всі угоди укладені на умовах попередньої оплати.

Попит на газ в ПСГ в січні був ще менший, ніж в минулому місяці. Лише 7 угод на суму 26,9 млн.грн. Ціна на даний ресурс поводилась більш активно. З початкових 8 210 грн/1 тис.куб.м. вона сягнула майже 9 000 грн/1 тис.куб.м., а потім повернулась до 8 050 грн/1 тис.куб.м. Всього в минулому місяці продано 3,15 млн.куб.м. газу в ПСГ, строк поставки – січень 2021 року.

В перший місяць 2021 року свої заявки на продаж природного газу виставили 14 компаній, на купівлю – 24 гравця, в тому числі 19 обласних та міських газзбутів. Останні цікавились ресурсом лютого за ціною, значно нижчою за пропоновану на торгах, але їх заявки залишились без уваги.

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсом наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом січня 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

ТОВ “ГПК Нафтогаз Трейдинг” був єдиним продавцем всіх ресурсів з передачею в ГТС та значної частини газу в ПСГ, що торгувались в січні в системі BETS. Компанія заробила за місяць 3,46 млрд.грн. Це найбільший здобуток “Нафтогаз Трейдинг” за всі часи їх участі в торгах.

Покупцями ресурсу лютого традиційно стали ДП “Укрспирт” та ДП “Укравтогаз”. ДП “Укрспирт” придбав 900 тис.куб.м. газу за ціною 8 000 грн/1 тис.куб.м. В той самий день ДП “Укравтогаз” уклав угоду на 3 100 тис.куб.м. ресурсу лютого за значно нижчою ціною, а саме за 7 860 грн/1 тис.куб.м.

Активний минулого місяця ТОВ “Юкрейніан газ трейдинг” завершив січень лише з 5 контрактами на газ в ПСГ, склавши компанію ГРК “Нафтогаз Трейдинг”. Торговець продав 2,05 млн.куб.м. газу на суму 17,11 млн.грн.

На Енергетичній платформі добового балансування січень був значно спокійнішим за грудень. Вдвічі менша кількість угод та більш ніж вдесятеро менший обсяг відображені на Рис.4 та 5.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ.

Переважна більшість угод на ЕП – це реалізовані заявки на купівлю титульного ресурсу. Контракти на продаж денного ресурсу складають 32% від загального числа.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Динаміка цін на січневий газ на Енергетичній платформі в цілому повторювала картину середньострокового ринку. Вартість газу різко зросла 12-13 січня, а згодом повернулась до рівня початку місяця та спустилась трохи нижче. Остання зафіксована в контракті ціна січня склала 8 000 грн/1 тис.куб.м.

Запущена на Енергетичній платформі напередодні Нового року торгівля природним газом “на добу наперед” в останній день січня зафіксувала першу угоду в цьому секторі. Було реалізовано 48 тис.куб.м. титульного ресурсу за ціною 8 000 грн/1 тис.куб.м.