Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ТРАВЕНЬ 2020 року

На відміну від попередніх місяців травень на “Українській енергетичній біржі” почався результативними торгами з першого робочого дня. Активний початок отримав розвиток впродовж наступних тижнів. Вперше з початку 2020 році біржові угоди укладались щодня, надавши надію на подальше пожвавлення біржового сегменту ринку природного газу.

Протягом травня на “УЕБ” було укладено 343 угоди. Востаннє співмірна кількість угод спостерігалась у вересні минулого року напередодні антитрендового зимового падіння обсягів та вартості природного газу в Україні та світі. На рис.1 можна побачитити, що в минулому році в травні було укладено лише 20 угод на обох торговельних платформах проти 343 угод в 2020 році (16-кратна різниця). Травень-18 показував дещо кращий результат (88 угод), але перевага майже в 4 рази доводить успішність травня 2020 року.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод протягом окремих місяців у секції природного газу на УЕБ, шт.

Але чи супроводжувалась зросла активність учасників торгів в травні 2020 р. зростанням грошових та натуральних показників.

Загальний обсяг реалізованого в травні природного газу становить 121,3 млн.куб.м. Це в 5 разів більше, ніж в минулому місяці. Сумарна вартість реалізованого газу склала 310,16 млн.грн (з ПДВ), перевищивши попередній результат в 3,86 рази. Оскільки в травні обл- та міськ-гази не приймали участі в торгах, можна зробити висновок про пожвавлення ситуації в секції природного газу на “УЕБ”.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

На рис.2 можна чітко побачити, что темп приросту обсягів (сині стовпчики) значно випереджує приріст загальної вартості реалізованого газу (червона лінія). Це є ознакою зниження середньої біржової ціни на природний газ. Про це буде сказано нижче.

Протягом травня 2020 року на “УЕБ” (платформа BETS) пропонувався до реалізації газовий ресурс травня, червня та липня, а також газ у ПСГ.

Найчастіше виставлявся на торги ресурс травня. Всього зроблено 122 заявки переважною більшістю на продаж. Стартові ціни продажу на початку місяця становили 2 900-3 100 грн/тис.куб.м. (з ПДВ) зі зниженням в кінці травня до позначки 2 420-2 600 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Таким чином, стартові ціни зменшились впродовж місяця на 16%, що в точності повторює квітневу ситуацію, коли стартові ціни на ресурс поточного місяця знизились на 17%. Стартові ціни купівлі впали за місяць з 2 800 грн/тис.куб.м. (з ПДВ) до 2 200 грн/тис.куб.м. (з ПДВ), тобто на 21 відсоток. Середньозважена ціна продажу/придбання ресурсу травня в травні становила 2 524,00 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Загалом за місяць реалізовано 48,83 млн.куб.м. даного ресурсу загальною вартістю 123,25 млн.грн. (з ПДВ).

Заявок на ресурс червня було виставлено вдвічі менше, ніж на ресурс поточного місяця – 62 заявки, серед яких лише 5 заявок на купівлю. Стартові ціни продажу на початку травня становили близько 3 000 грн/тис.куб.м. (з ПДВ), в кінці місяця – 2 300-2 400 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Різниця початкових та кінцевих стартових цін ресурсу червня більша, ніж ресурсу травня, та складає 21%. Стартові ціни на купівлю червневого газу знаходились в діапазоні 1 900-2 400 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена ціна купівлі/продажу ресурсу в травні склала 2 345,62 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Суттєво вплинули на формування цього показника традиційні місячні закупки ДП “Укравтогаз” та ДП “Укрспирт”, які придбали доволі великі обсяги газу за найнижчими в травні цінами. Загалом за місяць реалізовано 19,37 млн.куб.м. ресурсу червня на загальну суму 45,4 млн.грн. (з ПДВ).

Ресурс липня виставлявся тільки на продаж (13 заявок) за стартовими цінами 2 600-2 960 грн/тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена ціна за місяць – 2 916,75 грн/тис.куб.м. (з ПДВ), сумарний обсяг реалізації – 3,2 млн.куб.м. на суму 9,3 млн.грн. (з ПДВ).

Другий місяць поспіль активно торгується газ в ПСГ (поставки в травні, червні та липні). Учасники торгів виставили 72 заявки, що на третину більше, ніж у квітні. Розподіл по місяцях поставки виглядає наступним чином: поставка в травні – 37 заявок, поставка в червні – 22 заявки, поставка в липні – 13 заявок. Загалом в травні укладено 183 угоди на продаж газу в ПСГ. Для порівняння, за перші 4 місяці 2020 року сумарно було укладено 107 угод на купівлю та продаж газу в ПСГ. Усього продано 49,9 млн.куб.м. газі в ПСГ на загальну суму 132,1 млн.грн (з ПДВ). За сумарною вартістю реалізації газ в ПСГ є лідером травня. Середньозважена вартість проданого газу в ПСГ в травні становить 2 649,43 грн/тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Реалізований протягом травня природний газ в натуральному та відсотковому вираженні, тис.куб.м., %

В травні на “УЕБ” виставляли свої заявки 14 учасників. Троє з них уклали угоди з купівлі природного газу, троє – з продажу.

Головною діючою особою травня знову став ТОВ «ГПК Нафтогаз Трейдинг». Впродовж місяця компанія уклала переважну більшість угод травня – 321 угоду загальною вартістю 251,4 млн.грн. (з ПДВ). “Нафтогаз” – єдиний продавець ресурсу липня та майже одноособний продавець газу в ПСГ в травні.

Другим за обсягами діяльності став ТОВ «Юнайтед Енерджи». Компанія уклала 18 угод на придбання ресурсів травня та червня на загальну суму 47,6 млн.грн. (з ПДВ).

ДП “Укравтогаз” придбав 2,9 млн.куб.м. ресурсу червня за ціною 1 860,00 грн./тис.куб.м. (з ПДВ), що на 20% дешевше за середньозважену ціну даного ресурсу.

ТОВ «Укрспирт» придбав 2,92 млн.куб.м. ресурсу червня за ціною 1 900 грн./тис.куб.м. (з ПДВ).

Постійні учасники біржових торгів ТОВ “Крафт Енерджи”& та ТОВ “Центренерджи” закінчили травень з зовсім невеликим результатом, продавши відповідно 50 та 25 тис.куб.м. газу в ПСГ.