У травні обсяг торгов на УЕБ скоротився на порядок у порівнянні з квітнем. Було реалізовано 23,787 млн.куб.м. природного газу на суму 283,56 млн.грн.(з ПДВ).
Сектор середньо- та довгострокових контрактів УЕБ (система BETS) в травні показав падіння в 14 разів за обсягами реалізації в натуральному вимірі та в 10 разів в грошовому еквіваленті у порівнянні з квітнем. Загалом за місяць в секторі було продано 21,67 млн.куб.м. природного газу сумарною вартістю 262,64 млн.грн (з ПДВ).
‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі
Травень став не тільки найпровальнішим місяцем 2021 року. Він поступився за всіма показниками травню минулого року (у 6 разів в натуральному вимірі та на 20% в грошовому еквіваленті).
Кількість укладених угод в секторі середно- та довгострокових продуктів також зазнала десятикратного падіння, з 292 контрактів в квітні до лише 30 (!) контрактів в травні.
‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі
В аналогічному періоді 2020 року було укладено контрактів більше майже в 11,5 разів.
Розподіл за величиною угод в травні повністю відбиває незначну торговельну активність цього місяця. Дрібних угод (до 100 тис.куб.м.) нараховується 27% (8 угод). Укладено лише 1 контракт, який можна віднести до середнього за величиною (200 тис.куб.м.). Решта угод (21 з 30) є крупними (1000 та 2000 тис.куб.м.).
Оцінити схильність покупців в травні до того чи іншого способу розрахунків за придбаний природний газ досить важко та неінформативно через малу кількість укладених угод. Можна лише відмітити, що ресурс травня продавали лише за передплатою, а ресурс наступного місяця – тільки на умовах банківських гарантій.
В травні в системі BETS виставляли на торги ресурси травня та червня, а також газ у ПСГ.
Вартість титульного ресурсу з попередньою оплатою в травні мала певні коливання. Місяць відкрився ціною, вищою від останньої ціни квітня на 5,6%. В період травневих свят ціна ресурсу потроху рухалась вгору. Рух пришвидшився на наступному тижні, коли були укладені кілька дрібних контрактів. В середині травня вартість передоплаченого газу з поставкою в травні сягла місячного максимуму в майже 12 000 грн/1 тис.куб.м., а згодом повільно посунулась вниз. Наприкінці травня вартість ресурсу в заявках повернулась до позначки 11 000 грн/1 тис.куб.м. Саме тоді були укладені ще кілька угод одним з продавців.
Ціна в заявках на продаж ресурс травня за післяоплатою в середині місяця також перетнула позначку в 12 000 грн/1 тис.куб.м., а потім повернулась до рівня в 11 000 грн/1 тис.куб.м. Жодної угоди на поставку даного ресурсу не зафіксовано.
Всього було подано 105 заявок на ресурс травня, з них 23 на купівлю. Укладено 9 угод, продано 466 тис.куб.м. газу загальною вартістю 5,063 млн.грн.(з ПДВ). Середньозважена ресурсу травня в травні склала 11 007,58 грн./1 тис.куб.м. Середньозважена ресурсу травня в 2021 році – 9 301,22 грн./1 тис.куб.м.
Заявок на ресурс червня було менше, ніж в попередньому місяці, але контактів укладено значно більше. Сумарна вартість 21 угоди склала 257,5 млн.грн., загальний обсяг реалізації – 21,2 млн.куб.м.
На відміну від вартості ресурсу травня, ціна передплаченого ресурсу червня, піднявшись впродовж першої декади місяця, залишилась на рівні близько 11 200 грн./1 тис.куб.м. Протилежним чином поводилась вартість ресурсу червня за післіплатою. Спостерігалось помітне зниження ціни впродовж другої половини травня, вже після того, як було продано 95% травневого обсягу даного ресурсу. Середньозважена ціна ресурсу червня в травні склала 12 124,75 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). З урахуванням торгів попередніх місяців середньозважена ціна ресурсу дорівнює 10 735,46 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).
Газ в ПСГ виставляли активніше за ресурс червня, але жодної угоди так і не уклали.
Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсом наведено на Рис.3.
Всього в травневих торгах в системі BETS приймало участь 21 компанія. Заявки на продаж природного газу виставили 16 учасників, на купівлю – 7. Задовільнили свої заявки лише 3 компанії.
ТОВ “ГПК”Нафтогаз Трейдинг” в травні уклав в системі BETS всього 24 угоди, що майже в 10 разів менше за його результат в квітні. В такій само пропорції зменшився сукупний здобуток компанії, лише 245,013 млн.грн. (з ПДВ). “Нафтогаз Трейдинг” реалізував 20 млн.куб.м. ресурсу червня та 60 тис.куб.м. ресурсу травня.
ТОВ “Рожнятівнафта” працює на УЕБ лише 2 місяці, і кожного місяця має укладені контракти. В травні компанія продала 400 тис.куб.м. ресурсу травня на суму майже 4,37 млн.грн.(з ПДВ).
ДП “Укравтогаз” та ДП “Укрспирт” приймали участь в торгах. Проте ресурс червня придбав тільки ДП “Укрспирт”. Заплановані 1,2 млн.куб.м. природного газу підприємство придбало за ціною, що майже в півтора рази перевищила ціну його заявки.
На Енергетичній платформі УЕБ ситуація в травні була неоднорідною. Слідом за системою BETS другий місяць поспіль спаду зазнає сектор добової торгівлі природним газом. Кількість укладених в ньому угод в травні – 18 – вдвічі нижча за минуломісячний результат.
На Рис.4 наведено динаміку кількості угод в секторі добового балансування.

Обсяги скоротились ще більше. Кількість проданого газу зменшилась в 5 разів, його грошова вартість – в 4 рази. Загалом в травні реалізовано лише 245 тис.куб.м. добового ресурсу сумарною вартістю 2,58 млн.грн.(з ПДВ).

В травні в секторі Within-day зафіксовано більше угод на купівлю добового ресурсу (11 з 18 угод), але за обсягами перевагу отримав продаж (144 тис.куб.м. з 245 тис.куб.м.).
Середньозважена ціна добового ресурсу в травні склала 10 519,7 грн./1 тис.куб.м. Середньозважена ресурсу травня в травні склала 11 007,58 грн./1 тис.куб.м.
Сектор “на добу наперед” на Енергетичній платформі, на відміну від внутрішньодобового, продемонстрував впевнене зростання після падіння активності в квітні. Кількість контрактів збільшилась, лише трохи не перевищивши найкращий результат сектору з моменту запуску в січні 2021 року.

Обсяги реалізації та сумарна вартість природного газу також підвищились, проте дуже помірно. Загальна вартість природного газу, придбана/продана на умовах поставки Day-ahead в травні склала 3,095 млн.грн.(з ПДВ).

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” у травні склала 10 350,17 грн./1 тис.куб.м.
Запущена на початку квітня платформа для торгівлі газом в ПСГ на короткостроковому ринку показує гарні результати. За місяць було укладено 9 угод (минулого місяця угод було лише 2).

Але обсяги за цими угодами привертають увагу. Кількість реалізованого природного газу зросла в 26,2 рази, його сумарна вартість – в 28,3 рази.

Середньозважена ціна добового ресурсу в ПСГ склала 9 690,95 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).