Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ВЕРЕСЕНЬ 2021 року

У вересні 2021 року по всіх секторах біржі загалом реалізовано 15,302 млн.куб.м. природного газу сумарною вартістю 429,166 млн.грн. (з ПДВ), що у 2,8 разів в натуральному та у 4,4 разів у грошовому показниках перевищило результати попереднього місяця. Це зростання забезпечив сектор середньо- та довгострокових контрактів УЕБ. Платформа добового ресурсу навпаки, зменшила обсяги до майже мінімальних значень.

В системі BETS впродовж вересня реалізовано 15,05 млн.куб.м.газу, що в 3,23 рази більші, ніж в серпні. Сумарна вартість газу склала 423,64 млн.грн. з ПДВ. В порівнянні з серпнем даний показник збільшився в 5,07 разів. Така нерівномірність в темпах зростання обумовлена здорожчанням природного газу на ринку.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Ситуацію з цінами на газ на біржі добре ілюструє порівняння результатів торгів в вересні 2021 та вересні 2020 років. Рік тому в системі BETS було продано 57,45 млн.куб.м. газу (в 2021 році – лише 15,05 млн.куб.м.) на суму 309,68 млн.грн. (в 2021 році – на 423,64 млн.грн). Тобто, за майже вчетверо менший обсяг газу в 2021 році покупці сплатили в 1,38 рази більшу суму.

Кількість контрактів в вересні в 4,6 разів більша, ніж в попередньому місяці, та становить 64 угоди. Але це в 5 разів менше, ніж в вересні 2020 року (325 угод).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

Як і минулого місяця, в вересні переважали дрібні угоди (до 100 тис.куб.м.). Середні та крупні угоди разом склали лише 28% загальної кількості укладених контрактів.

Розподіл угод за способом оплати в вересні виглядає наступним чином: на умовах попередньої оплати було придбано 19,6% реалізованого газу, за банківськими гарантіями, відповідно, 80,4% ресурсу.

В вересні в системі BETS виставляли на торги ресурси вересня, жовтня, листопаду та газ у ПСГ. Сумарна кількість поданих заявок була більше, ніж минулого місяця – 407 шт.

Заявки на продаж/купівлю титульного ресурсу виставляли щодня. Було укладено 29 угод загальною вартістю 18,9 млн.грн. (з ПДВ). Всі 920 тис.куб.м. були продані за передоплатою. Вартість ресурс вересня невпинно підвищувалась від 20 000 грн./1 тис.куб.м. в перших числах місяця до 28 000 грн./1 тис.куб.м. в останні дні торгів. Середньозважена вартість титульного ресурсу в вересні склала 20 555,32 грн./1 тис.куб.м., середньозважена вартість ресурсу вересня в 2021 році дорівнює 18 505,68 грн./1 тис.куб.м.

Заявок на ресурс жовтня в вересні було виставлено більше, ніж на титульний ресурс. Вартість ресурсу впродовж місяця так само зростала, як і ціна на титульний ресурс. Вартість передоплаченого газу збільшувалась поступово та рівномірно. Газ, що продавався на умовах післяплати, на третьому тижні місяця помітно подешевшав, а пізніше повернувся до початкової вартості. Загалом в вересні укладено 34 угоди на ресурс жовтня сумарним обсягом 14,12 млн.куб.м. та сумарною вартістю 404,5 млн.грн.(з ПДВ). Середньозважена вартість ресурсу в вересні склала 28 647,32 грн./1 тис.куб.м. На умовах банківської гарантії реалізовано 85,7% ресурсу жовтня.

Ресурс листопада виставляли ТОВ «ГП «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ» та “Крафт Енерджи”. Останній знову пропонував покупцям ще одну схему оплати за виставлений на продаж ресурс листопада, а саме 20-відсотковий авансовий платіж. Вся заявки залишились нереалізованими.

Газ в ПСГ не користувався попитом у вересні. За місяць укладено лише 1 контракт на купівлю/продаж 10 тис.куб.м. ресурсу за ціною 23 124,00 грн./1 тис.куб.м.

Всього в вересневих торгах в системі BETS взяло участь 19 компаній. Заявки на продаж природного газу виставили 13 учасників, на купівлю – 8. За підсумками місяця результат отримали 11 гравців, тобто більше половини учасників торгів.

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсами наведено на Рис.3.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом червня 2021 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Енергетична платформа УЕБ в вересні продовжила зниження активності, яке розпочалось минулого місяця. На короткостроковому ринку ГТС було укладено майже вдвічі менше угод, ніж в серпні, а саме 12 угод сумарним обсягом 249 тис.куб.м. природного газу.

На Рис.4 наведено динаміку кількості угод в секторі добового балансування.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Обсяги на ринку «Within-Day» також помітно знизились в порівнянні з серпнем. Всього в вересні реалізовано 189 тис.куб.м. добового ресурсу сумарною вартістю 4,16 млн.грн.(з ПДВ). Це в середньому на 20% менше, ніж минулого місяця.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Співвідношення контрактів на купівлю та продаж традиційно знаходиться на рівні близько 60% на користь угод на купівлю добового ресурсу. Середньозважена ціна добового ресурсу в вересні склала 22 007,86 грн./1 тис.куб.м.

Сектор “Day-ahead” також зазнав падіння, але, через і без того мізерні обсяги в серпні, значущим це падіння назвати не можна. Кількість укладених угод зменшилась з 3 до 2 угод.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

Обсяги реалізації та сумарна вартість природного газу зменшились слідом за падінням кількості контрактів. Загальна вартість природного газу, придбана/продана на умовах поставки Day-ahead в вересні склала 1,3 млн.грн.(з ПДВ), сукупний обсяг сягнув значення 60 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена ціна ресурсу “на добу наперед” у вересні склала 21 801,00 грн./1 тис.куб.м.

Середньозважена ціна титульного ресурсу в системі BETS дорівнює 20 555,32 грн./1 тис.куб.м.

На платформі для торгівлі добовим газом в ПСГ також тиша. Особливо це помітно після вибухового результату серпневих торгів. Сукупний обсяг реалізованого газу в ПСГ склав всього 3 тис.куб.м., що в 154 (!) рази менше за минуломісячний показник. Загальна вартість проданого ресурсу зменшилась не настільки вражаюче, лише в 118 разів, та склала 66 тис.грн. з ПДВ.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

Середньозважена ціна добового ресурсу на короткостроковому ринку ПСГ в вересні склала 22 000,00 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ). Середньозважена вартість газу в ПСГ в системі BETS в той самий період – 23 124,00 грн./1тис.куб.м. (з ПДВ).