Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за Вересень 2022 року

Протягом вересня 2022 року на Українській енергетичній біржі (УЕБ) відбувалися торги природним газом на двох платформах: BETS та Енергетичній торговій платформі короткострокового ринку UEEX Exchange. Загальний обсяг реалізованого за місяць природного газу становить 667 тис.куб.м., грошовий еквівалент якого трохи перевищує 31,920 млн.грн. (з ПДВ).

Всього в рамках торгових платформ УЕБ протягом цього місяця було укладено 10 угод купівлі-продажу природного газу (див.рис.1). Порівняно з серпнем 2022 року кількість укладених угод у вересні 2022 знизилось на 44%.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

‘ – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі UEEX Exchange

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод на УЕБ, шт.

За фізичним та грошовим показником обсягу реалізованого природного газу вересень 2022 року також залишився на рівні нижче середнього(див. рис.2).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

‘ – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі UEEX Exchange

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Огляд торгів у системі BETS

В вересні 2022 року на даній платформі УЕБ пропонувався до реалізації газовий ресурс жовтня 2022 та «підземний» газ.

КП «Київський метрополітен» двічі робив спробу купівлі ресурсу листопад 2022 – квітень 2023 року в обсязі 600 тис.куб.м. і задовольнив свої потреби укладанням угоди за ціною 39988,00 грн. без ПДВ за умови 100% оплати через 30 днів.

Спільне підприємство «ПГНК» провів найбільшу кількість торгових сесій в вересні пропонуючи ресурс ПСГ та жовтня, проте жодна з них не завершилася укладанням угод.

Огляд торгів на платформі короткострокового ринку UEEX Exchange

У вересні 2022 року на даній платформі УЕБ було укладено 9 угод купівлі-продажу природного газу.

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в липні склав 67 тис.куб.м.. Було укладено лише 2 угоди в загальному на 2 тис.куб.м. на купівлю та продаж з точкою постачання в ГТС за ціною 37000,00 та 40300,00 відповідно за кожну тис.куб.м. без ПДВ.

Торги газом з передачею в ПСГ протягом місяця закінчилися 7-ма угодами купівлі природного газу на 65 тис.куб.м. Ціна угод коливалася в межах 38500,00-39500,00 за 1 тис.куб.м. без ПДВ.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

В натуральному вимірі результат торгів ресурсом ПСГ в вересні (65 тис.куб.м) зріс і шість разів порівнянні з серпнем 2022 року.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 4. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Перший місяць осені газотрейдери провели в очікуванні рішення щодо розрахунку ренти для газовидобувних компаній. Через це торгівля газом на УЕБ була досить низькою. Сподіваємося прийняття рішення щодо розрахунку ренти збільшить пропозицію природного газу на ринку та стабілізує його ціну.