Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ТРАВЕНЬ 2022 року

Військовий стан в Україні триває. Українська енергетична біржа продовжує свою роботу в цих непростих умовах.

У системі BETS (ринок середньо- та довгострокових продуктів) в травні брали участь стільки ж компаній, що й минулого місяця. Проте гравці зробили 93 заявки, що менше, ніж у квітні. Угоду укладено лише по одній заявці – на продаж ресурсу червня, яка належала СП “Полтавська газонафтова компанія”.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

СП “ПГНК” продало 90 тис.куб.м. ресурсу червня за ціною 29 328,00 грн./1 тис.куб.м. Це перший і поки що єдиний контракт на реалізацію ресурсу червня в 2022 році.

Вартість ресурсу травня в заявках коливалась в межах 31 000-32 000 тис.грн./1тис.куб.м. Ресурс червня пропонували дещо дешевше, в діапазоні 29 000-30 000 тис.грн./1тис.куб.м. Ще 45 заявок – заявки на газ в ПСГ за тією ж ціною, що й відповідний ресурс в ВТТ.

Енергетична біржа, на якій проводяться торги короткостроковим продуктом, в травні помітно відновила активність. Кількість укладених угод була вища, ніж в будь-якому місяці сезону закачування (весна-осінь) в 2021 році.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 3. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ (сектор “Within-day”).

Сукупний обсяг реалізованого добового природного газу в травні склав 654 тис.куб.м. Це в 2,7 рази більше порівняно з аналогічним періодом 2021 року, коли обсяг укладених контрактів був близько 245 тис.куб.м. Середньозважена ціна добового ресурсу в травні дорівнює 29 099,53 грн./1 тис.куб.м. Таким чином, разом з пожвавленням торгів спостерігається й підвищення ціни на добовий газ. Минулого місяця даний ресурс коштував 26 223,78 грн./1 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Within-day”) протягом окремих місяців проведення торгів

Переважна більшість угод в травні (49 угод з 52) була на продаж добового ресурсу.

Сектор “Day-ahead”, на відміну від добового сектору, залишився зовсім без угод. В березні-квітні 2022 року цей сектор подавав надію на подальше нарощування обсягів, але в травні торги повернулись до нуля.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 5. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній платформі УЕБ в секторі “Day-ahead”, шт.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 6. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ (сектор “Day-ahead”) протягом окремих місяців проведення торгів.

На платформі для торгівлі добовим газом в ПСГ ситуація поліпшилась після різкого падіння в квітні. Укладено 10 угод переважно на  продаж ресурсу. В травні 2021 року кількість угод була вищою в 2,3 рази.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 7. Динаміка кількості укладених угод на короткостроковому ринку ПСГ, шт.

В грошовому та натуральному вимірах сумарний обсяг реалізованого в травні газу в ПСГ показав пропорційне зростання. Проте, 143 тис.куб.м. – це результат значно нижчий за середній в даному секторі з моменту початку роботи. В травні минулого 2021 року був зафіксований один з піків активності торгівлі добовим газом в ПСГ. В травні 2022 року реалізовано в 11 разів менше природного газу в ПСГ за обсягом та в 3,67 разів менше в грошовому вимірі.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 8. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на на короткостроковому ринку ПСГ протягом окремих місяців проведення торгів.

Середньозважена вартість добового газу в ПСГ в травні дещо підвищилась порівняно з квітнем та склала 29 110,52 грн./1 тис.куб.м.