Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за СІЧЕНЬ 2019 року

Протягом першого місяця 2019 року на Українській енергетичній біржі (УЕБ) відбувалися торги природним газом на двох платформах: BETS та OTC. Загальний обсяг реалізованого за місяць природного газу становить 14,033 млн.куб.м., грошовий еквівалент якого перевищує 136,62 млн.грн. (з ПДВ). Учасниками торгів було укладено 66 угод з купівлі-продажу газового ресурсу.

У порівнянні з показниками минулих періодів січень 2019 року не є лідером, однак після показників грудня 2018 року сегмент природного газу на УЕБ повернувся до своїх середніх показників (див. рис.1). Кількість укладених угод за січень 2019 року в 11 разів (або на 60 угод) перевищує мінімальний історичний показник грудня 2018 року та на 38% (або 40 угод) поступається максимальному історичному показнику червня 2018 року.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод протягом окремих місяців у секції природного газу на УЕБ, шт.

За фізичним та грошовим показником обсягу реалізованого природного газу січень 2019 року також повернувся на середній історичний рівень, а у порівнянні з січнем 2018 року відбулося зростання на 80% (див. рис.2).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Огляд торгів у системі BETS

Протягом січня 2019 року на даній платформі УЕБ пропонувався до реалізації газовий ресурс січня 2019, лютого 2019 та березня 2019. Окрім цього, продовжився сезон торгів «підземним» газом.

Газотрейдер ТОВ «Крафт Енерджи» мав найбільшу кількість торгових днів, жоден з яких не завершився укладанням угод. Його планові обсяги реалізації щоразу становили 0,5-1 млн.куб.м. на певний газовий ресурс.

Друге місце посіло ПАТ «Укрнафта», якому лише одного разу вдалося реалізувати повний обсяг січневого ресурсу. Спільне підприємство «Полтавська газонафтова компанія» виявилося тим учасником біржових торгів, у якого всі проведені торгові сесії мали підписані угоди з купівлі-продажу природного газу (див. рис.3).

Двічі за місяць на біржовий ринок виходило ПрАТ «ВК Укрнафтобуріння» з обсягом у 1 млн.куб.м. лютневого газу, що не принесло результатів.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Кількість проведених торгів на купівлю-продаж природного газу на UEEX BETS протягом січня 2019р. у розрізі їх організаторів та ресурсу газу, шт.

Цього місяця в газовому сегменті УЕБ (BETS) з’явилася нова компанія, яка планувала закупити ресурс лютого 2019 року для власних потреб, – ПрАТ «Завод Фрунзе». Проте єдина спроба в середині місяця виявилася безрезультатною. Натомість досвічений біржовий покупець газу ДП «Укрспирт» закрило свою потребу в даному ресурсі з першої спроби.

За даними рис.4 найбільший газовий обсяг було реалізовано цього місяця на УЕБ (BETS) спільним підприємством «ПГНК» у розмірі 9,1 млн.куб.м. на загальну суму 88,507 млн.грн. (з ПДВ). Більшу частину реалізації та біржового доходу принесли торги лютневим ресурсом (38 угода на 6,7 млн.куб.м. або 65,113 млн.грн. (з ПДВ)). Натомість січневий ресурс отримав 25 укладених угод на 2,4 тис.куб.м. або 23,394 млн.грн. (з ПДВ).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 4. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками в секції природного газу на УЕБ (BETS) протягом січня 2019 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Друге місце за обсягом укладених біржових угод посіла компанія ПАТ «Укрнафта». Вона, до речі, відкрила торговий сезон у 2019 році. Лише з десятої спроби «Укрнафта» реалізувала запланований січневий газ в обсязі 4 млн.куб.м., уклавши єдину угоду за ціною 9 710,00 грн. (з ПДВ) в середині місяця. Після цього компанія кілька разів виставляла лютневий газ у такому ж розмірі, проте реального покупця на біржовому ринку не знайшлося.

Завершує перелік біржових учасників, яким у січні 2019 року вдалося підписати угоди на реалізацію природного газу, ДП «Укрспирт». Цього разу підприємство закупило блакитне паливо в розмірі 915,5 млн.куб.м. за ціною 9 950,00 грн. (з ПДВ), що на 950,00 грн. більше стартової ціни.

Огляд торгів у системі OTC

У січні 2019 року на даній платформі УЕБ було укладено лише 1 угоду на купівлю природного газу ресурсу лютого 2019 року загальним обсягом 17 тис.куб.м. за ціною 9 850,00 грн. (з ПДВ).