Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ВЕРЕСЕНЬ 2019 року

Вересень 2019 року на «Українській енергетичній біржі» виявився спокійнішим за серпень як за обсягами природного газу, так і за сумарною вартістю угод. Загальний обсяг реалізованого за місяць газу становить 37,38 млн.куб.м., грошовий еквівалент якого трохи перевищує 194,78 млн.грн. (з ПДВ)

На УЕБ протягом цього місяця було укладено 328 угод з купівлі-продажу природного газу (див.рис.1). Вересень не став третім поспіль місяцем з рекордним зростанням обсягів реалізації газу, повернувшись до показників початку літа. Причому, як покаже наступна діаграма, ще більших змін зазнали фізичні та грошові показники.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод протягом окремих місяців у секції природного газу на УЕБ, шт.

У порівнянні з попереднім місяцем кількість угод зменшилась вдвічі, а їх сумарна вартість – майже в 2,5 рази. Звернувшись до минулорічної статистики можна побачити, що вересень – 2019 показав зростання обсягів купівлі-продажу в 4,6 разів, а загальна вартість зросла лише в 1,9 разів.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

Протягом вересня на торговельній платформі УЕБ (BETS) було укладено угоди з купівлі-продажу ресурсу одразу чотирьох місяців – вересня, жовтня, листопада, грудня – та 14 угод з купівлі в підземному сховищі газу АТ «Укртрансгаз» (останні укладені одним гравцем – ТОВ «ФОРТЕКС ЕНЕРДЖИ»). Найпопулярнішим виявився природний газ ресурсу вересня (212 угод). Торги листопадом та груднем закінчилися підписанням лише 1 угоди на купівлю. Заявки на купівлю/продаж газу в ПСГ протягом вересня 2019 виставлялись 33 рази, результативними стали 7 заявок, всі належали «ФОРТЕКС ЕНЕРДЖИ». Усього у вересневих торгах подали заявки на участь в торгах 18 гравців ринку, 8 з яких були покупцями, а 10 – продавцями природного газу. У підсумку заявки реалізували 4 покупці та 3 продавці.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 3. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом вересня 2019 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

Продаж природного газу здійснили такі компанії:

• ГПК «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ». Компанія є лідером з продажу природного газу протягом вересня 2019 року на УЕБ (BETS). Торги вересневим та жовтневим ресурсом закінчились продажем 19,05 млн.м3 природного газу , що в загальному підсумку принесло компанії дохід в розмірі 97,00 млн.грн. (з ПДВ).
• СП «Полтавська газонафтова компанія». З 23 заявок на продаж природного газу підписанням угод закінчились лише 7, з яких 5 – ресурсом вересня. СП «ПГНК» продала 4,080 млн.м3 природного газу вересня та 1 млн.м3 газу жовтня. Торги компанії протягом вересня принесли дохід в розмірі 25,68 млн.грн. (з ПДВ). У порівнянні з попереднім місяцем обсяги продажу виросли в 8,4 рази.
•ТОВ «Крафт Енерджи». Компанія була активним учасником торгів з 52 заявками на продаж ресурсу вересня, жовтня та ПСГ. Проте, лише 1 угода на продаж ресурсу вересня в обсязі 50 тис. м3 знайшла свого покупця за ціною 5 150,00 грн. (з ПДВ) за 1 тис. м3 .

Лідером за обсягом закупленого природного газу у вересні на УЕБ (BETS) стало ДП «УКРСПИРТ». Компанія купила ресурс жовтня, листопада та грудня по 2050 тис.м3 кожний на загальну суму майже 35,5 млн.грн. (з ПДВ).

Другу сходинку посідає ДП «УКРАВТОГАЗ». Заявка на 3,6 млн.м3 ресурсу жовтня була виконана за ціною 5216,00 грн (з ПДВ) за 1 тис.м3.

Згадана вище компанія ТОВ «ФОРТЕКС ЕНЕРДЖИ» придбала 3,150 млн.м3 газу ресурсу ПСГ за цінами 5 040,00 – 5 400,00 грн. (з ПДВ).

Дебютант біржі ТОВ«ДАЛЕЧІНЬ» виходила на торги з пропозиціями як купівлі, так і продажу природного газу, але закінчила місяць лише з 1 угодою на купівлю 300 тис.м3 ресурсу жовтня за ціною 5 100,00 грн. (з ПДВ).

Загалом вересень 2019 року продемонстрував зниження цін на природний газ ресурсів вересня-жовтня порівняно з серпнем 2019 року. Як ситуація розвиватиметься на початку опалювального сезону ми побачимо зовсім скоро.