Видобуток природного газу в Україні: огляд за 20.10.2018-26.10.2018

Загальнотижневий обсяг видобутого природного газу протягом досліджуваного періоду сягнув 409,964 млн.куб.м., що на 0,8 млн.куб.м. поступається показнику минулого тижня, але все ж на 1,2 млн.куб.м. перевищує об’єм палива, який було видобуто позаминулого тижня. Деяке падіння видобутку в середу (24 жовтня) компенсувалося показником п’ятниці (26 жовтня), адже денна цифра 58,831 млн.куб.м. є найбільшою за останні декілька років, що дає змогу сподіватися на подальше регулярне зростання обсягів видобутку газу в Україні.
Рис.1 дає змогу побачити динаміку обсягів видобутку природного газу за минулий тиждень як в загальному, так і в розрізі окремих газовидобувних компаній України.

СКАТ-ТРЕЙД, природний газ, Україна, Укргазвидобування, Укрнафта, видобуток

Рис. 1. Динаміка фактичних обсягів видобутку природного газу в Україні протягом 20 – 26 жовтня 2018р., тис.куб.м. (джерело інформації – оф.сайт АТ «УКРТРАНСГАЗ»)

Неабиякий внесок до загальнодержавної скарбнички щотижневого видобутку доклало державне підприємство АТ «Укргазвидобування», засноване НАК «Нафтогаз України» . Показники цієї компанії протягом усього тижня не були меншими за 43,4 млн.куб.м., а в останні три дні були вищими за 43,6 млн.куб.м. Тобто доля видобутку цього підприємства в загальному обсязі блакитного палива протягом тижня, що минув, сягала 74-75%. Треба зазначити, що цього року найпотужніше газовидобувне підприємство України підписало 5 контрактів на буріння 30-ти свердловин із китайською компанією Xinjiang Beiken Energy Engineering, тобто розвиток виробничої і ресурсної бази підприємства триває.
Друга державна компанія України (контрольний пакет цієї організації також належить НАК «Нафтогаз України») – ПАТ «Укрнафта» протягом минулого тижня стабільно утримувала добовий рівень видобутку на позначці 3,1 млн.куб.м. а доля компанії в загальному обсязі видобутого природного газу складала 5-5,5% від загального об’єму.
Як і раніше, решта видобутого газового палива в обсязі близько 12 млн.куб.м./добу (а це перевищує 20% всього видобутку) належить окремим приватним компаніям. Це досить значні обсяги видобутку, які в недалекому майбутньому, цілком вірогідно, збільшуватимуться. Так, цього року ПрАТ «Укрнафтобуріння» почала буріння свердловини №24 на Сахалінському родовищі в Харківській області , а СП «Полтавська газонафтова компанія» – свердловини Е308 на Єлізаветівському родовищі (Полтавська область). Саме приватні компанії за рахунок залучення значних інвестицій мають змогу вводити в дію нові сучасні технології, які можуть допомогти в розробці найглибших і найскладніших покладів блакитного палива. Адже за даними геологів, співвідношення річного видобутку природного газу в Україні до доведених запасів становить 2%, у той час, як світова статистика дає цифру 6%. За рахунок впровадження новітніх технологій є змога наблизитися до рівня світових відсотків видобутку. Приміром, ДТЕК «Нафтогаз» досить успішно розробляє та вводить до експлуатації свердловини, глибина яких становить 6 км.
В Україні за 2017 рік видобуто близько 20,5 млрд. куб.м. природного газу ( з тенденцією до збільшення), при цьому обсяг 27-28 млрд.куб.м. за оцінкою Асоціації газовидобувних компаній України є тією кількістю, яка дозволить обійтися без імпорту цього палива. Зріст і розвиток галузі триває.