Оскільки однією з основних ознак самостійної держави є її енергонезалежність, останнім часом набуває все більшого значення спроможність якомога повніше використовувати ті запаси, які нам даровані природою. Зокрема, дедалі інтенсивніше розвивається газовидобувна галузь. Відмова від імпорту російського газу вимагає більш потужної роботи щодо видобутку цього виду палива.
Рис.1 дає змогу побачити динаміку обсягів видобутку природного газу за минулий тиждень як в загальному, так і в розрізі окремих газовидобувних компаній України.
Рис. 1. Динаміка фактичних обсягів видобутку природного газу в Україні протягом 29 вересня – 05 жовтня 2018р., тис.куб.м. (джерело інформації – оф.сайт АТ «УКРТРАНСГАЗ»)
Найбільші обсяги видобутку природного газу належать АТ «Укргазвидобування», заснованого НАК «Нафтогаз України». Розмір добового видобутку сягає майже 43 млн.куб.м. Дана компанія традиційно займає лідируючу позицію в рейтингу газодобувних корпорацій України. Цього тижня її частка в загальному обсязі видобутку коливалася в межах 73-74%, що в межах похибки співпадає з даними за аналогічний період 2017 року. Натомість у цей же період два роки тому частка «Укргазвидобування» на видобувному ринку була на 1% більше.
У рейтингу українських видобувачів природного газу друге місце традиційно посідає ПАТ «Укрнафта» з добовим видобутком 2,7-3,1 млн.куб.м. Контрольний пакет цієї організації також належить НАК «Нафтогаз України», решта акцій знаходиться в приватній власності. Частка компанії у загальному обсязі видобутого блакитного палива протягом розглянутого періоду складає 4-5%. Ця величина статистично співпадає з цифрою за аналогічний період 2017 року, але порівняно з 2016-м роком вона на 1,5% менша, тобто «Укрнафта» наразі дещо зменшила свою долю на ринку видобутку природного газу, і тенденції до її збільшення поки що немає.
Решта видобутого газового палива в обсязі 12,0-12,5 млн.куб.м./добу (21-22% всього видобутку) належить окремим приватним компаніям. Це досить значні обсяги видобутку, які мають деяку (хоч і доволі незначну) тенденцію до збільшення. Саме в цьому сегменті ринку є сенс сподіватися на кількісне зростання видобутку природного газу, однак це доволі нелегкий процес, який потребує залучення нових інвестицій.