Природний газ на Українській енергетичній біржі: огляд торгів за ЛИСТОПАД 2020 року

В листопаді відбувались жваві торги на обох торговельних платформах. Сумарна кількість угод дорівнює 532. Загальна вартість законтактованого природного газу склала близько 1 млрд.444 млн.грн. з ПДВ, а загальний обсяг реалізації – 238,4 млн.куб.м.

Переважна більшість листопадових угод належить платформі BETS, на якій укладено 497 контрактів, що в 3,9 рази більше, ніж в минуломі місяці.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 1. Динаміка кількості укладених угод на платформі BETS УЕБ, шт

Сумарна вартість контрактів підвищилась з 259,64 млн.грн в жовтні до 1 436,22 млн.грн. в листопаді (зростання в 5,5 разів), сумарний обсяг газу збільшився з 39,565 млн.куб.м. в жовтні до 237,12 млн.куб.м. в листопаді (підвищення у 6 разів). В порівнянні з аналогічними показниками листопада 2019 року зростання склало 7,3 рази в грошовому вимірі та в 6,8 разів в товарному. (див. Рис.2).

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

* – у цих місяцях укладалися угоди щодо природного газу не лише в системі BETS, а і на платформі OTC

‘ – у цих місяцях укладалися угоди в системі BETS та на Енергетичній торговій платформі

Рис. 2. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

І це пояснюється не лише аномально теплою осінню минулого року. В листопаді-2020 ГПК “Нафтогаз Трейдинг” впровадив продаж газу за післяоплатою, на умовах надання банківських гарантій. Цей підхід виявився дуже ефективним, за ним в листопаді було куплено/продано 67,7% ресурсу листопада та 93,8% ресурсу грудня. Можна зробити висновок, що купівля під банківські гарантії є зручною і для покупців також, і в грудні даний спосіб отримає ще більше поширення.

Розподіл угод за обсягами в листопаді суттєво відрізняється від показників попереднього місяця. Дрібні угоди (до 100 тис.куб.м.) складають 26% (в жовтні 37%), середні (100-499 тис.куб.м.) – 25% (в жовтні 42%), а от частина угод, що перевищують 500 тис.куб., зросла більше ніж вдвічі порівняно з минулим місяцем та склала 48% всіх угод (в жовтні 21%). Це також є слідством торгівлі газом на умовах післяоплати.

Нова Енергетична торговельна платформа в секторі добового балансування поступово набирає темп. Впродовж другого місяця повноцінної роботи на ній укладено 55 угод. На рис.3 відображено кількість угод на Енергетичній платформі (ЕП) з урахуванням двох останніх тестових місяців.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 3. Динаміка кількості укладених угод на Енергетичній торговій платформі УЕБ.

Повний запуск платформи відбувся 24 вересня. Судячи з графіку, можливість регулювати добові небаланси портфелю в межах доби стає затребованою серед газотрейдерів.

Обсяги реалізації на ЕП також демонструють зростаючу популярність платформи. В листопаді було продано в 10 разів більше газу, ніж в попередньому місяці. Його сумарна вартість склала 7,56 млн.грн. з ПДВ. Жовтень був першим повним місяцем, коли будь-який трейдер міг взяти участь в торгах на ЕП та оцінити зручність добової корекції балансу. Потенціал платформи було високо оцінено гравцями. Якщо в жовтні на ЕП було реалізовано лише 117 тис.куб.м. природного газу, то в листопаді цей показник виріс в 11 разів – до 1 276 тис.куб.м.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ
Рис. 4. Динаміка обсягів реалізованого природного газу на Енергетичній платформі УЕБ протягом окремих місяців проведення торгів

На платформі BETS учасники торгів виставили заявки на купівлю та продаж ресурсів листопада, грудня, січня, 1-го кварталу 2021 року та газу в ПСГ.

На противагу попередньому місяцеві ціна ресурсу листопада з перших чисел листопада почала рухатись вниз. Тимчасові підвищення ціни мали місце, але загальний тренд на пониження залишився незмінним. Середньозважена ціна ресурсу на першому тижні місяця склала 6 053,06 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ), на останньому тижні – 5 795,5 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) (з врахуванням ресурса як передоплаченого, так і на умовах післяоплати). Средньозважена ціна ресурсу листопада в 2020 році склала 6 099,53 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ)

Загалом за місяць реалізовано 46,7 млн.куб.м. ресурсу листопада сумарною вартістю 278,8 млн.грн. (з ПДВ).

Природний газ з поставкою в грудні показав рекордні 180,13 млн.куб.м. законтрактованого місячного ресурсу за місяць. При цьому, 93,8% (або 168,93 млн.куб.м.) ресурсу було куплено/продано під банківські гарантії (післяоплата). Ціни на такий ресурс були на 2-3% вищі за передплачений газ. Загальна вартість купленого/проданого ресурсу грудня становила 1,096 млрд.грн. з ПДВ. Середньозважена ціна ресурсу грудня в листопаді склала 5 939,43 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) (на умовах передоплати) та 6 092,77 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) (післіоплата). Загальна середньозважена вартість ресурсу грудня в листопаді – 6 083,23 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ). Загальна кількість угод – 259 шт.

Попит на газ в ПСГ в листопаді був дуже помірним. Всього укладено 21 угода за цим ресурсом на суму 61,6 млн.грн. з ПДВ. Майже весь проданий обсяг в 10,3 млн.куб.м. мав бути поставленим впродовж листопада.

Ресурс січня та 1-го кварталу 2021 року виставлялись щоденно, але жодної угоди укладено не було.

В листопаді свої заявки на продаж природного газу виставили 15 компаній, на купівлю – 5 компаній. Вперше до торгів приєднались ТОВ “Т1 Трейдинг” та ТОВ “СКАТ-ТРЕЙД”.

Розподіл реалізованого газу за учасниками торгів та ресурсом наведено на Рис.5.

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Рис. 5. Обсяги укладених угод різними біржовими учасниками на платформі BETS UEEX протягом листопада 2020 року в розрізі місяця ресурсу, тис.куб.м.

ТОВ “ГПК Нафтогаз Трейдинг” стабільно утримує позиції лидера торгів на УЕБ. Йому належить 97,7% всіх угод на купівлю/продаж ресурсу листопада, 98,5% угод на реалізацію ресурсу грудня, однак лише 14,3% угод на продаж газу в ПСГ. Компанія за місяць продала 220,94 млн.куб.м. природного газу на суму 1,34 млрд.грн. з ПДВ.

Крім “Нафтогаз Трейдинг” ресурс листопада продав лише ТОВ “ЦГК”. Дуже помірний обсяг в 0,5 млн.куб.м. приніс торговцеві 3 млн.грн з ПДВ.

ТОВ “Юкрейніан газ трейдинг” майже щодня продавав невеликі обсяги газу в ПСГ та здобув за місяць 59,8 млн.грн. з ПДВ.

ТОВ “Крафт Енерджи” – давній та активний учасник торгів на УЕБ. В листопаді компанія продала 100 тис.куб.м. ресурсу грудня на суму 597,5 тис.грн. з ПДВ.

ДП “Укрспирт” закупив 2 млн.куб.м. природного газу на наступний місяць за ціною 5 644 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ) при середньозваженій вартості ресурсу грудня за посліоплатою 6 092,77 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).

ДП “Укравтогаз” придбав 3 578 тис.куб.м. ресурсу грудня вартістю 5 740 грн./1 тис.куб.м. (з ПДВ).