Видобуток та резервні запаси природного газу в країнах світу

В сучасних умовах величезну роль відіграють види палива, що використовуються
Природно, що до них висуваються певні вимоги: висока теплопровідність, екологічна чистота, порівняно легка транспортабельність, досить низька ціна. Ці та деякі інші перевагами має природний газ-одне з найважливіших видів палива, що використовується в енергетиці, промисловості та інших сферах повсякденного людського життя.
П’ята частина ресурсів з виробництва електроенергії покривається світовим виробленням цієї корисної копалини. При цьому 30% видобутого газу споживається промисловими потужностями. Основні запаси газу розташовуються на дні морів і океанів, в гірських місцевостях, а також в тих місцях, на яких в минулі часи розташовувалися великі водойми. Це обумовлено тим, що, газ- осадова корисна копалина.

 

НАЙБІЛЬШІ ГАЗОВІ РОДОВИЩА

1. Родовище Південний Парс / Північне, є світовим лідером за обсягом зосередженого в ньому «блакитного палива» .Расположено воно в Перській затоці. Подвійна назва пояснюється тим, що Південний Парс знаходиться на території Ірану, а Північне – в Катарі. Це-окремі родовища різного віку, але розташовані на досить близькій відстані один від одного. 28 трильйонів кубічних метрів газу – такі його запаси на сьогоднішній день. Розробляється з 1991-го року.
2. У 2006-му році було відкрито родовище Галкиниш в Туркменії, яке розташовується в басейні Мургаб. Воно впевнено посідає друге місце в списку, маючи в своєму розпорядженні 21 трильйон кубічних метрів газу.
3. Уренгойский район Західно-Сибірського газоносного басейну з покладами ресурсу – 10,2 трильйонів кубічних метрів займає третє місце в світі. .Юрісдикція родовища-Російська Федерація. Відкрито воно було у 1996-му році.

 

КРАЇНИ-НАЙБІЛЬШІ ВИРОБНИКИ ГАЗУ

Іран. Газові ресурси цієї держави становлять 34 трильйона кубометрів – трохи менше 20% світових запасів. Щоправда, за обсягами видобутку (213 млрд кубометрів на рік) країна перебуває на третьому місці у світі. Видобувається газ на шельфі Перської затоки і в північних районах.
Російська Федерація. Обсяги залягання природного ресурсу становлять близько 32,6 трильйона кубічних метрів. За кількістю найбільш об’ємних покладів (дев’ять) країна за правом знаходиться серед світових лідерів газової галузі. Основні запаси (а це-більш 60%) зосереджені в Західному Сибіру, Поволжі, Північному Кавказі та на Уралі. За обсягами видобутку (643 млрд кубометрів на рік) – друге місце в світі.
Катар. На частку держави припадає 24,5 трильйона кубічних метрів газу. 174 млрд кубометрів на рік-такі обсяги видобутку палива. Як постачальник товару позиціонується на світовому ринку з середини 90-х років попереднього століття (1995¬-1997 рр.). 80% видобутого ресурсу-експортна складова. Виробництво здійснюється в місті Рас Лаффан.
Туркменістан. Родовище Галкиниш містить 17,5 трильйона кубометрів газу. Основний споживач ресурсу, що добувається – європейський ринок.
США. Країна є світовим лідером за обсягами видобутого «блакитного палива» – близько 730 мільярдів кубометрів на рік. При цьому запаси цієї корисної копалини менше, ніж у вищезгаданих державах -9,8 трильйона кубічних метрів. Чотири штата- Техас, Оклахома, Вайомінг і Колорадо становлять основу газодобувного комплексу.
Саудівська Аравія. Запаси природного газу становлять 8,2 трильйона кубічних метрів. Родовище Тухман в пустелі Руб-Ель-Халі містить 1 мільярд кубометрів, а в цілому країна володіє 70-ма родовищами, в яких видобувається понад 102 мільярди кубометрів на рік.
Об’єднані Арабські Емірати. 6,1 трильйонів кубометрів газу-такі ресурси цієї держави. Найбільші поклади знаходяться в еміраті Абу-Дабі (5,6 трлн м3). Цей емірат відомий ще й тим, що в ньому встановлений найбільший в світі резервуар газу Khuff. Газодобувними є також емірати Шарджі (283 млрд кубометрів), Дубай (113 млрд кубометрів), Рас Ель-Хайм (34 млрд кубометрів).
Венесуела. Розвідані запаси палива-5,6 трильйонів кубометрів. Велика частина цих обсягів –газ, асоційований з нафтою. Активно розробляються шельфові родовища газу.
Нігерія. Орієнтовно володіє 5,1 трильйонів кубометрів палива. Найбільша газодобувний держава Африки. 90% валютної виручки до бюджету країни надходить завдяки експорту газу.
Алжир. 4,5 трильйонів кубічних метрів корисної копалини залягають на алжирській території Найбільше родовище- Хассі-Рмель. Багаті запасами «блакитного палива» також Гурд-Нус, Незлим, Уенд-Нумкр. Вуглеводні алжирського походження характеризуються високим ступенем чистоти і неасоційовані з нафтою. Обсяги видобутку газу-понад 83 мільярдів кубометрів на рік.
Норвегія. 75% Західно- Європейських запасів розташовані в акваторії Північного моря. Це приблизно 765 мільярдів кубометрів. Норвегія відома прогресивними методами видобутку газу-з використанням плавних бурових установок.
Канада. Експортна частка газу, що видобувається – 88 мільярдів кубометрів і 63 мільярди кубометрів- внутрішньодержавного споживання. Основні запаси виявлені в провінціях Британська Колумбія і Альберта, а також на шельфі східної частини континенту в районі Ньюфаундленду.
Китай. Основна частина видобутого газу йде на задоволення внутрішніх потреб КНР., Обсяг головного родовища Ячен в Південно-Китайському морі – 350 мільярдів кубометрів. Інше велике родовище розташоване в Таримському басейні і містить 500 мільярдів кубічних метрів.

 

СУКУПНІ РЕЗЕРВИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ У СВІТІ

Загальний обсяг доведених запасів природного газу в світі обмежений і становить 186 трильйонів кубометрів. Чи означає це, що в доступному для огляду майбутньому ці запаси вичерпаються? Можна сміливо припускати, що це не так. Адже доведені запаси- це ті резерви, які при нинішньому технічному та економічному розвитку суспільства з максимальною ймовірністю будуть витягнуті з вже освоєних родовищ.
Але існує ще дві категорії:
Ймовірні запаси – це резерви, рівень інформації про яких недостатній, щоб з упевненістю стверджувати можливість їх видобутку при нинішньому рівні розвитку суспільства;
Можливі запаси – резерви, спосіб вилучення яких з надр Землі та економічні витрати на цей процес можна оцінити лише приблизно.
До того ж технічний прогрес не зупиняється, рівень технологій у газодобувній галузі постійно підвищується. Це дозволяє сподіватися на те, що в найближчому майбутньому як ймовірні так і можливі запаси поступово будуть переходити в доведені.
Крім того, чисто газові родовища- не єдине джерело покладів природного газу.
Вугільні пласти, якщо оперувати світовими масштабами, за попередніми оцінками геологів містять близько 500 трильйонів кубометрів метану.
Підземні води за обсягами розчинених в них газів перевершують всі світові газові запаси в традиційному вигляді. Наприклад, в пластових водах родовища Галф -Кост (США) розчинено близько 700 трильйонів кубометрів природного газу.
Один кубометр газового гідрату містить від 160 до 180 м³ чистого газу. А за оцінками вчених, газові гідрати зберігаються в 90% площі Світового океану.
Все вищенаведене дозволяє сподіватися на те, що природний газ як паливо ще довгий час буде приносити користь мирному існуванню і розвитку цивілізації.